Ko paredz jaunais rīkojums?
Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks stāsta, ka monitoringa mērķis ir sekot līdzi mizgraužu populācijas dinamikai, lai varētu prognozēt potenciālo bojājumu apjomu un spriest par preventīviem pasākumiem.
"Monitoringa datus izmanto lēmuma pieņemšanai par turpmāko rīcību, kāda būs līdz 1. septembrim. Ir izdots rīkojums, kurā paredzēti pasākumi, kas jāveic līdz minētajam datumam. Ikvienam meža īpašniekam ir jāņem vērā šajā rīkojumā ietvertie nosacījumi," skaidro Muižnieks.
Par to, kā rīkojums šobrīd ietekmēs meža īpašniekus, eksperts skaidro: "Rīkojums paredz, ka ir ierobežota atsevišķu ciršu veikšana vērtīgajās egļu audzēs un apkārtējā teritorijā. Galvenās izmaiņas, salīdzinot ar periodu pirms 1. jūlija, ir šādas.
Pirmkārt, ciršanas apliecinājumi sanitārajā vienlaidu cirtē būs derīgi divus gadus, nevis divus mēnešus, jo tika konstatēts, ka lēmums ierobežot nestimulēja meža īpašnieku aktivitāti cīnīties ar mizgraužiem, cērtot kokus, jo mežu īpašnieki uztraucās, ka nepaspēs to izdarīt divu mēnešu laikā. Termiņš tika mainīts."
Otrkārt, Muižnieks stāsta, ka ir noteikta jauna vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zona – D zona.
Vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonas:
- A aizsardzības zona, kurā ietilpst vērtīgā egļu mežaudze;
- B aizsardzības zona, kurā ietilpst skujkoku mežaudzes (sastāva koeficients mežaudzes formulā "priede un egle", skaitot kopā, ir vismaz trīs, skujkoku pirmā stāva koku caurmērs ir vismaz 20 centimetru) 100 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes nogabala ārējās robežas;
- C aizsardzības zona, kurā ietilpst egļu mežaudzes (egle ir valdošā koku suga, valdošās koku sugas caurmērs ir vismaz 20 centimetru) 101–500 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes nogabala ārējās robežas;
- D aizsardzības zona, kas atrodas ārpus A, B, C zonas, t.i., visas pārējās audzes Latvijā.