Vaicājot, kā egles pielāgojas klimata pārmaiņām, pētnieks uzsver sakņu trupes nozīmi. Jansons saka: "Tas, ko esam izpētījuši un raksturojuši ar skaitļiem, ka sakņu trupe samazina vēju noturību. Tie pasākumi, ko var darīt, lai trupes izplatību mazinātu, ir svarīgi."
Ugunsgrēki mežos
LVMI "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš stāsta, ka klimata pārmaiņu dēļ palielināsies dabisko traucējumu apjoms, kas ietver arī meža ugunsgrēkus.
"Laikapstākļi kļūst siltāki, kas nozīmē, ka bojājumu būs arvien vairāk. Ja augsne ziemā nav sasalusi, tad ir mazāka noturība pret vētrām.
Taču siltākā un sausākā laikā palielinās ugunsgrēku risks un lielākas problēmas ar meža atjaunošanu, jo kokiem nepieciešams mitrums.
Egļu audzēs šie aspekti notiek izteiktāk, jo koki ir jutīgāki pret pārmaiņām. Īpaši ūdens, vēju un kaitēkļu riski. Piemēram, egļu astoņzobu mizgraužu izplatība nav tieši saistīta ar klimata pārmaiņām, taču labvēlīgu apstākļu sakritības dēļ tie izplatās," saka Lazdiņš.
Kaitēkļi
Pētnieks Āris Jansons norāda, ka primārais faktors ir vējš, taču tas izraisa papildu bojājumus un negatīvos aspektus. "Papildus tam šo situāciju pamana kaitēkļi, kas arī kokam uzbrūk," saka eksperts.
"Latvijas valsts meži" (LVM) vēsta – tiek prognozēts, ka, klimatam kļūstot siltākam, turpmākajos gados skuju/lapu grauzēju kaitēkļu (piemēram, priežu rūsganās zāģlapsenes) masu savairošanās Eiropā kļūs biežākas un izplatīsies vairāk uz ziemeļu reģioniem.
Kaitēkļu dēļ var iet bojā mežaudzes simtiem hektāru platībā. Turklāt, kādai no kaitēkļu sugām savairojoties masveidā, tā var atstāt ļoti negatīvu ietekmi arī uz visām citām kukaiņu sugām, kuras tādējādi tiek apspiestas.