Īpaši aizsargājamām dabas teritorijām ir savi izmantošanas un aizsardzības nosacījumi, kas attiecas arī uz privātīpašumiem šajās teritorijās. Pēdējā laikā pieaugusi problēma par taisnīgas kompensāciju sistēmas izveidi meža īpašniekiem, jo, pēc mežu īpašnieku teiktā, kompensācijas ir neadekvāti zemas. Situāciju vēl vairāk ietekmē fakts, ka Latvijā plāno veidot jaunas aizsargājamās teritorijas, piemēram, paplašināt esosšos vai veidot jaunus 72 dabas liegumus, kas vēl vairāk ietekmēs mežu īpašnieku saimniecisko darbību. Skaidrojām, kāda situācija ir šobrīd un ko par to saka iesaistītās puses.
Petīcija par taisnīgas kompensāciju sistēmas izveidi
Latvijas Meža īpašnieku biedrība turpina vākt parakstus par taisnīgas kompensāciju sistēmas izveidi šādos gadījumos un jaunu aizsargājamu teritoriju un mikroliegumu izveidošanas apturēšanu, līdz tiks izveidota kompensāciju sistēma.
Latvijas Meža īpašnieku biedrība parakstu vākšanu turpina ar petīciju "Nē jaunām aizsargājamām teritorijām bez taisnīgas kompensācijas nodrošināšanas!", šādi dodot cilvēkiem iespēju iepazīties ar problēmu, par kuru viņi vēl nav padomājuši, ka tā var skart arī viņus, un paralēli šonedēļ gatavoja vēstuli iesniegšanai gan esošajam, gan jaunajam Latvijas Valsts prezidentam, Ministru prezidentam, Saeimā ievēlētajām partijām, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Zemkopības ministrijai, Finanšu ministrijai, ko tām nosūtīt kopā ar petīciju, "Ziemeļlatviju" informē Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Ar šo kolektīvo iesniegumu Latvijas Meža īpašnieku biedrība un petīcijas parakstītāji aicina valdību nekavējoties pārtraukt jaunu īpaši aizsargājamu teritoriju un mikroliegumu izveidi, līdz netiek izveidota un ieviesta taisnīga kompensāciju sistēma par uzliktajiem īpašumu apsaimniekošanas ierobežojumiem.
Latvijas Meža īpašnieku biedrība norāda - tā ir vajadzīga, lai neiznīcinātu Latvijas iedzīvotāju spēju dzīvot un saimniekot laukos, nepasliktinātu ģimeņu labklājības līmeni un neliegtu pat elementāru vajadzību nodrošināšanu, kā, piemēram, malkas ieguvi apkurei vai līdzekļus zāļu iegādei.