Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Indijas jaunajā parlamenta ēkā uzstāda karti, par kuru ir sašutušas vairākas valstis

Raksta foto
Foto: JoshiPralhad/"Twitter"

Kartes uzstādīšana Indijas nesen atklātajā parlamenta ēkā ir satraukusi tās kaimiņvalstis – Bangladešu, Nepālu un Pakistānu, vēsta raidsabiedrība CNN.

Bangladešas Ārlietu ministrija lūdza Ņūdeli paskaidrojumus par Indijas vēsturisko karti jaunajā parlamenta ēkā, ko maija beigās atklāja premjerministrs Narendra Modi.

Kartē iekļautas Afganistānas teritorijas un visa Pakistāna, Nepāla, Bangladeša, Šrilanka un Mjanma.

"Ja tāda valsts kā Indija, kas uzskata sevi par senu un stipru valsti un demokrātijas paraugu, ievieto Nepālas teritorijas savā kartē un karti izvieto parlamentā, tas nav taisnīgi," sacījis Nepālas bijušais premjerministrs Khadga Prasads Šarma Oli.

Indijas premjerministrs Narendra Modi maija beigās Deli atklājis jauno parlamenta ēku, bet lielākās opozīcijas partijas ceremoniju boikotēja.

Opozīcijas partijas vēlējās, lai jauno parlamenta ēku atklāj Indijas prezidente Draupadi Murmu.

Modi atklāšanas runā, kas ilga gandrīz 40 minūtes, cildināja Indijas parlamentāro demokrātiju un sacīja, ka Indija ir atstājusi aiz muguras savu koloniālo pagātni. Veco parlamenta ēku uzbūvēja briti laikā, kad valdīja Indijā.

Ceremoniju boikotēja vismaz 19 opozīcijas partijas, izrādot retu vienotību savā nostājā pret valdošo hinduistu nacionālistu partiju.

Opozīcijas partijas trešdien paziņojumā norādīja, ka Modi lēmums atklāt ēku ir "smags apvainojums" Indijas demokrātijai, jo valdība ir "diskvalificējusi, atstādinājusi un apklusinājusi" opozīcijas likumdevējus, pieņemot pretrunīgus likumu bez plašām debatēm.

"Kad no parlamenta izsūkta demokrātijas dvēsele, mēs nesaskatām lielu vērtību jaunā ēkā," teikts paziņojumā.

Jaunā trīsstūra formas parlamenta ēka, kas tika uzcelta par aptuveni 120 miljoniem ASV dolāru, ir daļa no 2,8 miljardu dolāru plāna britu laikā celto ēku pārveidošanai Deli centrā. Projekts tika izziņots 2019. gadā.

Valdība apgalvoja, ka jauna ēka nepieciešama, jo vecais parlamenta nams ir pārāk nolietots. Taču opozīcijas politiķi, vides aktīvisti un pilsoniskās sabiedrības grupas daudz kritizējušas jaunā parlamenta izmaksas un būvniecību pandēmijas laikā, kā arī apgalvoja, ka valdība nav konsultējusies ar citiem likumdevējiem un sabiedrību.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu