Pirmo reizi dabas apbrīnotājiem un Latvijas Nacionālā dabas muzeja apmeklētājiem fotogrāfijās būs iespēja aplūkot gļotsēnes, kas nemaz nav sēnes, bet līdzinās arī dzīvniekiem. Attēli skatītājus ievedīs krāšņajā gļotsēņu krāsu un formu pasaulē. Varēs tās pētīt arī tuvumā, skatot caur lupu, ziņo Latvijas Dabas muzejs.
Dabas muzejs aicina uz krāšņu Latvijas gļotsēņu izstādi
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 21. jūnija līdz 17. septembrim būs skatāma izstāde "Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām", kas tapusi sadarbībā ar gļotsēņu pētnieci Julitu Klušu un Latvijas Mikologu biedrību.
Gļotsēnes nav sēnes. Tām kopīgs ir fakts, ka gan vienas, gan otras vairojas ar sporām, taču dzīves sākumā gļotsēnes vairāk atgādina dzīvniekus, jo jēlam olas baltumam līdzīgais plazmodijs var pārvietoties, meklējot labāko barošanās vietu.
Izstāde veltīta Latvijas gļotsēnēm un to pētniecībai, kas strauji attīstījusies, pēdējos piecos gados apstiprinot vairāk nekā 100 jaunu gļotsēņu sugu jeb gandrīz tikpat, cik Latvijā bija zināmas līdz tam. Visām vairāk nekā 200 Latvijā atrastajām gļotsēņu sugām ir doti nosaukumi arī latviešu valodā, piemēram, zarainā ragainīte, papagaiļu pumpurīte, vīnogķekaru dzelksnīte.
Gļotsēņu nozīmi zinātnē apliecina arī tas, ka Latvijas Nacionālajā dabas muzejā sākta gļotsēņu kolekcijas veidošana. Šogad pirmo reizi pasludināta arī gada gļotsēne – pušķainā šokolādes gļotsēne.
Izstādē skatāmas vairāk nekā 20 autoru 115 fotogrāfijas, kas atklāj vairāk nekā 80 sugu gļotsēnes dažādās attīstības stadijās, sākot no plazmodija līdz sporu stadijai. Attēlos tās skatāmas dažādos tuvinājumos – līdz pat 1000x palielinājumam gļotsēņu sporām un iekšējām struktūrām. Savukārt ar lupu aplūkojami arī 17 gļotsēņu interesentu vākumi vairāk nekā 70 sugām.
Izstādes veidotāji izsaka sirsnīgu pateicību ikvienam, kas sniedzis atbalstu izstādes tapšanā.