Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Circene: Nedrīkstam nonākt situācijā, ka ar sodiem nesamērīgi tiek ierobežota mediju vārda brīvība

Ingrīda Circene.
Ingrīda Circene. Foto: Zane Bitere/LETA

Demokrātiskā sabiedrībā nedrīkst nonākt situācijā, ka ar sodiem nesamērīgi tiek ierobežota masu mediju vārda brīvību, uzsvēra Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja vietniece Ingrīda Circene (JV).

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir piemērojusi 8500 eiro administratīvo sodu interneta portālam "tvnet.lv" par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu, turklāt šo vārdu lietojis nevis pats medijs, bet intervējamais Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!"), izriet no NEPLP lēmuma.

Vaicāta par to, vai NEPLP rīkojies nesamērīgi un sods medijam būtu jāatceļ, Circene skaidroja, ka vēl iepazīsies ar NEPLP lēmuma tekstu, tāpēc nevar komentēt, vai tas būtu jāatceļ. Pēc medijos izskanējušās informācijas politiķe spriež, ka soda piemērošana "tvnet.lv" ir pārspīlēts solis.

Politiķe uzsvēra, ka ir par demokrātiju, vārda brīvība un dažādu viedokļu atspoguļošanu. Reizē attiecībā tieši uz Rosļikovu Circene novērojusi, ka atsevišķi viņa izteikumi no Saeimas tribīnes esot "slideni" jeb uz robežas starp vārda brīvību un naida kurināšanu.

Cilvēktiesību komisijas vadītājas vietniece atzīmēja, ka gadījumos, kad intervējamais ir sniedzis apšaubāmu informāciju, labā prakse prasītu sniegt arī skaidrojošu informāciju, atspoguļot pretējo pusi.

Circene arī sagaida, ka tāpat kā līdzīgos gadījumos arī par šiem apstākļiem notiktu Cilvēktiesību komisijas sēde, kurā iesaistītās puses skaidrotu, kā ir nonākts līdz minētajai situācijai. Komisijas funkcija gan nav spriest tiesu, piebilda politiķe.

Taujāta, vai šī situācija prasa izmaiņas regulējumā, deputāte norādīja, ka par to varētu spriest pēc šim jautājuma veltītas sēdes.

"Tvnet grupas" galvenais redaktors Toms Ostrovskis aģentūrai LETA pauda nostāju, ka NEPLP rīcība konkrētajā gadījumā grauj Latvijas demokrātijas pamatus. Medijs NEPLP lēmumu pārsūdzēs tiesā.

NEPLP ir tiesības uzraudzīt elektroniskos plašsaziņas līdzekļus, kas tradicionāli ir televīzija un radio, taču jau vairākus gadus regulators uzrauga arī pakalpojuma pēc pieprasījuma sniedzējus, kas reģistrējušies attiecīgā reģistrā. Tajā ir arī abi lielākie Latvijas interneta portāli "Tvnet" un "Delfi".

"Tvnet" krievu valodas versijas raidījumu ciklā "Kto vam platit?"/"Кто вам платит?" ("Kurš jums maksā?") intervēts Saeimas deputāts Rosļikovs. Kā norādīts NEPLP lēmumā, diskutējot par iespējamajiem grozījumiem Imigrācijas likumā, raidījumā sniegta apzināti neprecīza informācija, proti, ka iespējamie grozījumi Imigrācijas likumā paredz Latvijas iedzīvotāju deportāciju jeb izsūtīšanu no valsts, ja viņi nebūs pieteikušies valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanai, un nebūs iesnieguši pieteikumu Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.

NEPLP apgalvo, ka pēc būtības šie grozījumi Imigrācijas likumā nozīmē nevis deportāciju, bet iespējamu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu izraidīšanu uz viņu pilsonības valsti, ja viņi neievēros likuma preasības Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai. Medijs sodīts par "pienācīgas precizitātes un neitralitātes neievērošanu".

Lēmumu var pārsūdzēt tiesā.

Ostrovskis aģentūrai LETA norādīja, ka NEPLP lēmums mediju darbībai Latvijā nozīmē turpmāku nepieciešamību pēc "aizliegto vārdu" un "aizliegto personu" saraksta, kurus nedrīkst publicēt attiecīgā kontekstā.

"Žurnālistiem būs aizliegts intervēt personas, kuru viedoklis nesakrīt ar varas partiju ideoloģiju, jo NEPLP sodīs ikvienu, par tiesisko pamatu ņemot "Tvnet" sodīšanas precedentu," sacīja Ostrovskis.

Galvenais redaktors atzīmēja, ka Eiropā vārds "deportācija" ir plaši un bieži lietots juridisks apzīmējums valstu imigrācijas politikai, un nav attiecināms tikai uz vēsturiskajiem notikumiem pirms un pēc Otrā pasaules kara Latvijā.

Tāpat Ostrovskis akcentēja, ka "Tvnet" sodīts ne tikai par vārda "deportācija" lietojumu, bet arī par interviju ar Saeimas deputātu, kura viedoklis nesaskan ar vadošo partiju nostāju.

"Žurnālistu pienākums nav atspoguļot varas pārstāvju vai valsts institūciju viedokli, bet dot vārdu arī tiem, kuru uzskati nesakrīt vai pat ir pretēji varas, mediju redakcijas vai kādas sabiedrības grupas pozīcijai," uzsvēra galvenais redaktors.

Ostrovskis pauda pārliecību, ka šāda NEPLP rīcība grauj Latvijas demokrātijas pamatus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu