Par vīriešu sodomiju notiesāto skaitu ietekmēja seksuāli transmisīvo infekciju (STI) apkarošanas politikas īstenošana un tā sauktā amorālā un parazītiskā dzīvesveida apkarošana, ko iniciēja Padomju Savienības Komunistiskās partijas Centrālās komitejas un Padomju Sociālistisko Republiku Savienības Ministru Padomes izdotie lēmumi un rīkojumi.
Korelācija starp notiesāto īpatsvara uz 100 000 iedzīvotājiem dinamiku un STI apkarošanas politikas īstenošanu parāda , ka Latvijas PSR, Igaunijas PSR un Lietuvas PSR laikā no 1961. gada līdz 1989. gadam bija divi kulminācijas posmi homoseksuāļu sociālajā kontrolē:
- no 1966. gada līdz 1970. gadam;
- no 1977. gada līdz 1980. gadam.
Aina no ikdienas Latvijas PSR Republikāniskajā ādas un venerisko slimību dispanserā 20. gadsimta 60. gados.
Homoseksuāļu uzraudzīšana Latvijas PSR tika balstīta uz sodomijas kriminalizēšanas un seksuāli transmisīvo slimību apkarošanas praksēm, izmantojot veselības aizsardzības un iekšlietu resoros izveidotās un uzturētās (divas) homoseksuāļu reģistrācijas kartotēkas kā sociālās kontroles instrumentu. Vienu kartotēku uzturēja Republikāniskais ādas un venerisko slimību dispansers. Otra bija milicijas kartotēka, kas atradās Rīgas Izpildu komitejas Iekšlietu pārvaldes Kriminālizmeklēšanas nodaļas pārziņā.
Milicijas struktūras homoseksuāļiem uzmanību pievērsa, lai īstenotu juridiskās normas, kas paredzēja sodus par vīriešu sodomiju un par STI izplatīšanu. Savukārt veselības aizsardzības struktūru lokā viņi nokļuva, jo tika uzskatīti par otro lielāko (pēc prostitūtām) STI izplatīšanas avotu. Homoseksualitātes kriminalizēšana bija veicinājusi ekstensīvu bezpersonisku seksu, bet tas savukārt – saslimstību ar veneriskajām slimībām.