Atopiskā dermatīta gadījumā šobrīd notiek sarunas ar ražotājiem, bet cukura diabēta gadījumā pie esošajiem līdzekļiem neko nevarot solīt.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa (JV) atgādināja, ka esošās medikamentu cenas Latvijā ir augstākas nekā, piemēram, citās attīstītajās valstīs. Viņa norādīja, ka viņas kolēģis savas bērnam pērk medikamentus Polijā, kur tās ir četras reizes lētākas nekā Latvijā. Tādēļ viņa vēlas sagaidīt no Veselības ministrijas (VM) priekšlikumus, kā padarīt medikamentu cenas līdzīgākas pārējai Eiropai.
VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere informēja, ka konceptuālais ziņojums par zāļu finansiālo pieejamību iesniegts valdībā pērn septembrī, taču joprojām nav izskatīts. Tajā paredzēti vairāki risinājumi, tostarp samazināt PVN likmi no 12% uz 5% visām recepšu zālēm, kā arī pārskatīt zāļu cenas veidošanas principus, samazinot zāļu gala cenas pacientiem, nosakot, ka kompensējamo zāļu aptiekas cena ārpus kompensācijas sistēmas nav augstāka par šo zāļu aptiekas cenu un tamlīdzīgi.
Tāpat ziņojums paredz samazināt pacientu tiešos maksājumus par zāļu iegādi, veikt pasākumus zāļu un uztura bagātinātāju racionālas lietošanas veicināšanā, palielināt farmaceita lomu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā un veicināt profesijas neatkarību, tai skaitā neitralitāti profesionālo uzdevumu izpildē.
Runājot par zāļu nepieejamību, Kaupere norādīja to iemesli lieltirgotavās ir dažādi, piemēram, ražošanas, eksporta problēmas, normatīvo aktu prasības, lieltirgotavu ekonomiskās intereses, augstas izplatīšanas ķēžu izmaksas.