Pirmais pasaules karš izraisīja homoseksualitātes apzināšanās emancipāciju Latvijas teritorijā. Kara dēļ pārvietojās milzīgas iedzīvotāju masas (un pieredzes). Migrācija paralizēja ierastos sociālās kontroles mehānismus – radās nebijušas iespējas realizēt šķietami neiespējamo, redzēt līdz tam neredzēto. Kopumā tas cilvēkus mudināja apzināties arī seksuālo prakšu dažādību.
Transdzimtes personas kara situāciju izmantoja, lai sāktu dzīvi pretējā dzimtē. Kara laikā Alvīne Osis, nomainot dokumentus, kļuva par Arvīdu Osi un, lai apstiprinātu jauno identitāti, iestājās armijas dienestā.
Kāds karavīrs, kurš Latvijas Neatkarības karā 1919. gada sākumā bija dienējis Igaunijas armijas ieņemtajos Vidzemes novados izveidotajā Ziemeļlatvijas brigādē, apprecējās kā sieviete. 1923. gadā viņš tomēr gribēja šķirties, tāpēc lūdza Rīgas dzimtsarakstu nodaļas darbiniekus "pārvērst to no sievietes par vīrieti". Tas nozīmēja izsniegt dokumentus, kas apliecinātu attiecīgo dzimumu. Laikā, kad nebija iespējas ķirurģiski mainīt dzimumu, tas bija radikālākais, ko varēja pieprasīt.
Par homoseksualitātes emancipāciju kara laikā Latvijas teritorijā liecina fakts, ka sods par vīriešu sodomiju Krievijas impērijas Baltijas guberņās tika samazināts no ieslodzījuma arestantu pārmācības namā uz laiku, kas teorētiski varēja sasniegt pat piecus gadus, līdz ieslodzījumam cietumā uz laiku līdz trim mēnešiem. Tas notika, Vācijas militārajai pārvaldei 1917. gada 14. maijā pasludinot jau Krievijas impērijā izstrādātos, bet nepieņemtos 1903. gada 22. marta Sodu likumus par spēkā esošu kriminālkodeksu visā Austrumu frontes virspavēlnieka pārvaldes apgabalā (arī Kurzemē un Zemgalē). Vācijas okupētajā Vidzemē tie stājās spēkā 1918. gada februārī. Savukārt Latgalē, kas atradās lielinieku kontrolē, likumu par Sodu likumu ieviešanu varēja pieņemt tikai 1920. gadā.