Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Arī Cēsu novadā un Madonā savvaļas putniem konstatēta putnu gripa

Putni kāsī.
Putni kāsī. Foto: Lita Millere/LETA

Cēsu novada Veselavas pagastā un Madonā atrastajiem mirušajiem ķīriem, par kuriem bija saņemti iedzīvotāju ziņojumi, ir konstatēta putnu gripa H5N1, informē Pārtikas un Veterinārais dienests (PVD).

Vienlaikus PVD norāda, ka slimības patogenitāte jeb lipīgums zinātniskā institūta "Bior" laboratorijā vēl tiek noskaidrots un varētu būt zināms pirmdien.

Informācija par augsti patogēnas putnu gripas bīstamību sabiedrības veselībai pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, norāda PVD.

Jau ziņots, ka maija pirmajā nedēļā Daugavpils Esplanādes dīķa teritorijā mirušajiem lielajiem ķīriem tika laboratoriski apstiprināta augsti patogēnā putnu gripa H5N1. Šonedēļ sasaslimšana apstiprināta arī mirušajiem savvaļas putniem Krāslavā uz salas Daugavā.

Kopumā pašvaldības un atbildīgie dienesti Daugavpilī un Krāslavā ir savākuši apmēram 1300 mirušu putnu.

PVD aicina ikvienu mājputnu turētāju, neatkarīgi no mājputnu skaita saimniecībā, rūpīgi ievērot biodrošības prasības un nekavējoties informēt veterinārārstu vai PVD par mājputnu saslimšanu vai pēkšņu nobeigšanos.

Iedzīvotājiem par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši ūdensputniem, jāziņo uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums 2022.gadā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu