Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

"Snaiperis", pozitīvais pārsteigums un "tagad vai nekad" - ko mājas čempionātā gaidīt no Latvijas izlases?

Latvijas izlases hokejisti Foto: Edijs Pālens/LETA

Pasaules čempionāta pirmais mačs ir vien stundu attālumā. Ko šogad gaidīt no Latvijas izlases? Kuri hokejisti spīdēs? Par to turpinājumā.

Virsrakstā pieminētā frāze Latvijas basketbola faniem, visticamāk, rada zosādu un riebuma sajūtu. Varbūt "uz papīra" Latvijas izlasei šajā čempionātā nav pats, pats spēcīgākais sastāvs, kāds vien iespējams, bet tālu no tā nav.

Toties pārējie apstākļi Latvijas izlasei ir labvēlīgi. Spēle savu skatītāju priekšā (nevis tikai uz sava ledus, kā tas bija 2021. gadā), kā arī, iespējams, nomināli vājākā grupa, kopš spēlējam elitē. 

Bet vispirms dažas nominācijas tieši spēlētāju vidū.

Snaiperis (visvairāk vārtu guvumu)

Protams, šeit tuvākos vismaz piecus gadus noteikti ar pietiekami augstu garantiju varēs minēt Rūdolfa Balcera vārdu. Bet meistarīgajam uzbrucējam šī sezona otrpus okeānam bijusi negatīvu aspektu caurvīta. Latvietis cīnījās ar traumām, vairākkārt bija spiests pārcelties uz citu komandu un galu galā AHL 36 mačos izcēlās tikai ar astoņiem vārtu guvumiem. Rūdolfa standartiem tas patiesi ir vērtējams ar vārdu "tikai", jo pēdējo reizi viņa pieraksts AHL meklējams 2019./2020. gada sezonā, un toreiz viņš tikpat mačos guva 16 vārtus...

Tāpēc jāpaliek pie ilgu gadu gaitā pārbaudītas vērtības - Kaspara Daugaviņa, kurš šajā sezonā Vācijas DEL līgā izcēlās ar lielisku sniegumu, 55 mačos pretinieku vārtos raidot 21 ripu. Tāpat valstsvienības kapteiņa kontā arī 28 rezultatīvas piespēles, bet šoreiz runājam tikai par vārtu guvumiem.

Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Bombardieris (visvairāk rezultativitātes punktu)

Ņemot vērā, ka Daugaviņš tiek iespēlēts gan pirmajā maiņā, gan vairākumā, kapteinis būtu pietiekami drošs minējums arī šajā kategorijā, bet tas taču nebūtu interesanti... Daugaviņam pirmajā maiņā blakus būs arī pērnā gada kapteinis Rodrigo Ābols un, pārfrāzējot viņa paša vārdus, "vēlais zieds" Toms Andersons.

Ābolam pasaules čempionātos ar rezultativitāti (galvenokārt ar vārtu gūšanu) nav veicies pārāk labi - pēdējos četros pasaules čempionātos pa vienam vārtu guvumam. Kā savulaik teica Rodrigo tēvs Artis Ābols, spēlējot ar labiem partneriem, punkti "līp klāt". Tāpēc šā turnīra bombardieris būs Toms Andersons, kurš, vismaz spriežot pēc pārbaudes spēlēm, ir uz neliela viļņa. Galu galā Andersons pretinieku treneriem nebūs tik labi zināms kā, piemēram, viņa partneri pirmajā maiņā.

Patīkamais pārsteigums

Nepamet apziņa (vai cerība), ka Kristeram Gudļevskim viena laba spēle Latvijas izlases rindās vēl azotē ir aizķērusies. Kura tā būs? Vai tāda būs? Tas, protams, atkarīgs no treneru korpusa pieņemtajiem lēmumiem pieredzes bagāto vārtsargu izmantot kādā no mačiem.

Varbūt nebūtu pati sliktākā doma kādā no mačiem izmantot arī vārtsargu, kurš tikko dzēris no čempionu šampanieša pudeles un pietiekami respektablās Zviedrijas "Allsvenskan" līgas regulārajā sezonā vidēji mačā ticis galā ar 92% pretinieku metienu, zaudējot vien caurmērā 1,88 ripas.

Kristers Gudļevskis
Kristers Gudļevskis Foto: Edijs Pālens/LETA

Ko sagaidīt no Latvijas izlases?

Atgriežamies pie virsrakstā izmantotās Latvijas sporta, nu jau jāsaka, palamas. Nav jēgas riņķot apkārt faktam, ka galvenā cīņa par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs būs jau šo sestdien, kad Latvijas izlase tiksies ar slovākiem. Atšķirībā no Latvijas slovāki nevar lepoties ar to stabilāko vārtsargu līniju, tāpat valstsvienībai atteikuši arī jaunās paaudzes spīdekļi Šimons Ņemecs un Jurajs Slafkovskis, kuri aizvadītā gada vasarā NHL draftā tika izvēlēti ar attiecīgi otro un pirmo izvēli.

Slovāki pavisam noteikti ir ņemami. Pasaules čempionātos ar Slovākiju Latvija ir spēlējusi vien trīs reizes un zaudējuma rūgtumu vēl nav cietusi. Ja gribam spēlēt ceturtdaļfinālā, tad šī sērija būs jāpaturpina. 

Bet svarīgāk par panākumu pret slovākiem būs nepazaudēt punktus tur, kur to nevajag izdarīt, jeb pret norvēģiem, kazahiem un slovēņiem. Labāk saņemt belzienu no čehiem un kanādiešiem (kuri pirmajās turnīra spēlēs gan allaž ir nomināli vieglāks pretinieks nekā čempionāta turpinājumā), bet tikt pie trīs punktiem pret visām trim augstāk minētajām komandām, nekā piedzīvot Latvijas sporta folklorā gadu gadiem caurvīto "skaisto zaudējumu" pret Kanādu un atstāt punktus, piemēram, pret Norvēģiju.

Ja Latvijas valstsvienībai šogad neizdosies iekļūt izslēgšanas spēlēs, tad pēc tam kādu laiciņu var nākties pagaidīt, it sevišķi, ja IIHF pārskatāmā nākotnē nolems pagriezt otru vaigu agresorvalstīm. 2024. gadā tas vēl netiks darīts, bet tālāk nekādu garantiju nav...

Līdz ar to ir jāizmanto iespēja, kad augstāk minētie apstākļi mums spēlē par labu. Lai gan, no otras puses, paskatoties uz sastāviem, kādus ved citas komandas, nepamet pārliecība, ka pasaules čempionāts citu valstu spēlētājiem un hokeja federācijām kļūst arvien mazāk interesants, bet par to citreiz... Pagaidām būsim optimisti, izbaudīsim hokeja svētkus un sagaidīsim Latvijas spēlēšanu ceturtdaļfinālā.

Pašā noslēgumā interesanta atkāpe, kas jāņem vērā gadījumā, ja Latvijai ceturtdaļfinālā būtu jāspēlē ar Somiju. Ja šāds scenārijs īstenojas, tad ceturtdaļfināla pāri tiks veidoti vienas grupas ietvaros. Piemēram, A grupas pirmā vieta spēlēs nevis ar B grupas 4. komandu, bet gan ar savas grupas 4. labāko izlasi.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu