"Droši vien, ka man ir jābūt egoistiskam un jāsaka, citu ministriju rīcībā esošais saraksts noteikti būtu prioritārāk pārskatāms nekā Kultūras ministrijas, bet jā, šis ir darbs, pie kā visi mēs kopā varētu ķerties klāt, lai tas būtu gan jēgpilni, gan valstiski atbildīgi," saka Puntulis.
Reformas autori piedāvā precizēt izdienas pensiju saņēmēju loku, to iedalot divās grupās. Pirmā būtu saistīta ar paaugstinātu risku dzīvībai un veselībai, turklāt tikai izpildoties noteiktiem kritērijiem. Bet otra grupa ietvertu tos, kuru profesionālās iemaņas ar laiku mazinās vai zūd, un tas vistiešāk attiektos uz kultūras nozares pārstāvjiem.
Un pie šāda scenārija pie izdienas pensijām no jauna tiktu, piemēram, VID izmeklētāji un pašvaldību policisti, bet tās vairs nebūtu prokuroriem, tiesnešiem, mediķiem, iespējams, arī diplomātiem.
Taču jau tagad var prognozēt, ka diskusijas par reformu būs smagas, jo ziņojuma saturam iebilduši visi dienesti, uz kuriem pārmaiņas attiektos.
"Es vēlreiz saku, tie premjera izteikumi, un Finanšu ministrijas diskusijas par šo tēmu, tās šobrīd uzlikusi ļoti daudz jautājuma zīmes cilvēkiem, kas strādā valsts iekšējai drošībai, tas mani zināmā mērā baida. Ja tev nav sagatavota sistēma, kas dod motivāciju, tad labāk necilāt šobrīd," atzīst iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).
Viens no mēģinājumiem sakārtot izdienas pensiju jomu, tostarp, ceļot saņēmēju vecumu un mazinot saņēmēju loku, bija jau pirms desmit gadiem. Taču tas cieta fiasko, iesprūstot pie koncepcijas ar pieciem pārmaiņu scenārijiem. Apdrukātais papīrs palicis plauktos. Un kopš tā laika būtiskākā izmaiņa ir tā, ka izdienas pensiju saņēmēju skaits audzis par aptuveni 50%. Izdevumi izdienas pensijām šā gada budžetā jau ir ap simt miljoniem eiro.