Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

VIDEO Spiegošanā apsūdzēto Ādamsonu pratina par pirts apmeklējumiem Maskavā un maksājumiem meitai

Spiegošanā apsūdzētais bijušais Saeimas deputāts Jānis Ādamsons.
Spiegošanā apsūdzētais bijušais Saeimas deputāts Jānis Ādamsons. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Spiegošanā apsūdzētā bijušā Saeimas deputāta Jāņa Ādamsona tiesas prāvā politiķim šonedēļ nācās taisnoties par naudas pārskaitījumiem viņa meitai. Tos prokurors uzskata par Krievijas maksājumiem politiķim. Tāpat Ādamsonam uzdeva jautājumus par vizītēm Maskavā, kuru laikā viņš ticies ar personām, kuru identitāti nav iespējams pārbaudīt, jo politiķis atteicās tiesai nosaukt viņu pilnos vārdus, svētdien vēsta LTV raidījums "de facto".

Apsūdzība uzskata, ka Ādamsons piegādājis informāciju konkrēti Krievijas Federālajam drošības dienestam.

Rīgas pilsētas tiesā šonedēļ turpināja bijušā Saeimas deputāta Jāņa Ādamsona iztaujāšanu. Netipiski šāda veida krimināllietām, tiesas sēdes ir atklātas.

Kopā ar politiķi tiek apsūdzēts padomju Latvijas Valsts drošības komitejas darbinieks Genādijs Silonovs, kuru izmeklētāji saista ar Krievijas Federālo drošības dienestu. Viņš sēdēm pieslēdzas attālināti no apcietinājuma Centrālcietumā.

Izmeklēšanas laikā iegūti pierādījumi, ka Ādamsons ticies ar Silonovu vismaz kopš 2015. gada. Likumsargi piefiksējuši vairāk nekā 100 tikšanās.

Ādamsons esot mutiski un rakstiski Krievijas pilsonim nodevis informāciju, kas bija gan pieejama publiski, gan zināma viņam kā deputātam, piemēram, par NATO vienībām, gan iegūta neformālā ceļā.

Prokurors Juris Ločmelis kā piemēru min Ādamsona nodotās kompromitējošās ziņas par Valsts drošības dienestu un citām tiesībsargājošajām iestādēm, kas Krievijai varētu noderēt cita starpā Latvijas amatpersonu vervēšanā.

Ādamsons tiesā kategoriski noliedza informācijas nodošanu Federālajam drošības dienestam. Viņš gan necentās slēpt pazīšanos ar Silonovu. Runājuši par daudz ko, sākot ar hokeju un beidzot ar ārpolitiku. Esot arī pārsprieduši Ādamsona ideju pagarināt "Rail Baltica" dzelzceļa līniju līdz Murmanskai vai Argangeļskai.

Bijušas reizes, kad Ādamsons lūdzis Silonovam nodot radiem un paziņām Krievijā kādu informāciju, grāmatas vai pat cigārus. Silonovs, pēc Ādamsona intereses, ievācis ziņas par Krievijas pilsoņiem, kas saistīti ar organizēto noziedzību.

"Jums, acīmredzot, bija sakari tiesībaizsardzības sistēmā, konkrēti Iekšlietu ministrijā, tā kā jūs nodarbojaties ar drošības jautājumiem savā firmā," tiesas sēdē sacīja Ādamsons, atbildot uz Silonova uzdotajiem jautājumiem un noliedzot viņa saikni ar Krievijas specdienestiem.

No ierakstītajām sarunām izriet, ka Ādamsons vismaz divreiz – 2017. un 2018. gadā - Silonovam prasījis, kad viņu aicinās ciemos. Noprotams, ka uz Krieviju. Silonovs atbildējis, ka nevar saskaņot ar vadību, jo "visi skatieni" pievērsti Ukrainai, Baltijas valstīm pievērošoties pēc atlikuma principa. Nākamajā reizē Silonovs jau bija saplānojis Ādamsona braucienu, bet kadru maiņas dēļ viss apstājies.

Uz prokurors Ločmeļa jautājumu, kāpēc grib tikties ar Silonova priekšnieku, Ādamsons atbildēja, ka nepazīst Silonova priekšniekus un vārds "priekšnieks" esot "vispārējs apzīmējums". Ādamsons tiesā pieļāva, ka domājis kādu Aleksandru, kurš nekādi nevarēja būt Silonova priekšnieks.

No apsūdzības izriet, ka Ādamsons vismaz trīs reizes braucis uz Maskavu, lai satiktos ar personām, kuras Silonovs saucis par savu vadību. Ādamsons skaidroja, ka Maskavu apmeklēja, jo Saeimā vadīja deputātu grupu sadarbības veicināšanai ar Krievijas parlamentu.

Pa dienu Ādamsonam bijušas darba darīšanas, bet vakarpusē viņš ticies ar saviem paziņām. Viens ir kāds Jevgēņijs, Afganistānas kara veterāns, ar ko Ādamsons iepazinies 1986. gadā Jaltā, un otrs - kāds Aleksandrs, kurš dienējis Krievijas specvienībās un vēlāk strādāja Krievijas prezidenta administrācijā.

"Parasti mūsu tikšanās notika pirtī," atzina Ādamsons un piebilda, ka Silonova loma bija koordinēt šīs tikšanās.

Ādamsons tiesā atteicās nosaukt šo personu uzvārdus, jo tiesas sēdes ir atklātas, uzvārdi izskanēs publiski, bet Ādamsonam "nav ne mazākās vēlmes viņiem radīt nepatikšanas".

Par pirts sarunām ar Jevgēņiju un Aleksandru Ādamsons LTV raidījumam "de facto" atbildēja izvairīgi: "Par ko mēs runājām? Jūs ziniet, kad virsnieki satiekas, tad pārrunas ir ļoti interesantas. Par darbu mēs runājām ļoti minimāli."

Prokurors Ločmelis gan ir pārliecināts, ka lietā ir pietiekami pierādījumi, kas pierāda "gan tā Jevgēņija saistību ar specdienestiem, gan to, ka Ādamsons zināja, kā labā viņš strādāja."

Prokurora ieskatā Ādamsons par spiegošanu saņēmis atlīdzību – nauda pārskaitīta Ādamsona meitai Krievijā. Ādamsons to sauc par absurdu – viņš pats esot nodevis Silonovam naudu – parasti 100-200 eiro ik pāris mēnešos, lai viņš to Krievijā ieskaitītu Ādamsona meitas kontā. Prokurors gan ir pārliecināts, ka tie bija Krievijas maksājumi Ādamsonam.

"Lielas summas pārāk nebija, jo, manā ieskatā, Ādamsons ne tik daudz materiālās atlīdzības dēļ bija ieinteresēts sadarboties ar Krievijas specdienestiem, kā savas pārliecības dēļ.

To arī pierāda lietā fiksētie pierādījumi – sarunas un izteicieni," saka prokurors.

Ādamsons gan tiesā, gan intervijā apgalvoja, ka naudu meitai sūtījis viņš, bet caur starpnieku Silonovu, lai nebūtu jāmaksā bankai komisija.

Apsūdzētais Genādijs Silonovs neatzīst saistību ar Krievijas Federālo drošības dienestu un no Ādamsona saņemto materiālu nodošanu tam, teic viņa advokāte Imma Jansone un min, ka nav redzējusi pierādījumus, kas to apliecinātu.

Kā apgalvo prokurors, Silonova saistība ar Krievijas specdienestu izriet no operatīvās lietas materiāliem, kas nav pievienoti pašai krimināllietai, bet ar ko tiesa varēs iepazīties.

No lietas dokumentiem izriet, ka Ādamsonam dažādas ziņas, kas tika nodotas Silonovam, piegādājis bijušais VDK izmeklētājs Andris Strautmanis un bijušais Valsts drošības dienesta darbinieks Artūrs Šmaukstelis. Viņu abu saistību ar spiegošanu nepierādīja. Taču Strautmani apsūdz citā krimināllietā, bet Šmaukstelis vienojās par nosacītu cietumsodu par valsts noslēpuma un citu neizpaužamu ziņu izpaušanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu