Šodienas redaktors:
Dace Otomere

"Latvijas gāze" pārdos "Gaso" Igaunijas uzņēmumam "Eesti Gaas"

Gāzes apgādes sistēmas operators AS "Gaso".
Gāzes apgādes sistēmas operators AS "Gaso". Foto: Zane Bitere/LETA

"Latvijas gāze" (LG) parakstījusi galīgu vienošanos par tai pilnībā piederošā meitasuzņēmuma - dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS "Gaso" pārdošanu Igaunijas uzņēmumam "Eesti Gaas", teikts LG paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Darījuma pabeigšanai vēl nepieciešama valdības piekrišana nacionālās drošības aktīvu pārņemšanai un konkurences iestādes atļauja.

LG saņems pamata atlīdzību par pašu kapitālu 120 miljonu eiro apmērā un procentus par laiku līdz darījuma pabeigšanai. Paredzams, ka darījums tiks noslēgts līdz 2023. gada beigām, izpildot darījuma slēgšanas nosacījumus.

Minētais darījums esot LG stratēģiskā plāna viens no soļiem - racionalizēt savu darbību un koncentrēties uz pamatdarbību, kas ir gāzes vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība.

LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis paziņojumā biržai norāda, ka pārdošana ļauj koncentrēt resursus pamatdarbībai un radīt vērtību uzņēmuma akcionāriem.

Savukārt "Eesti Gaas" padomes priekšsēdētājs Ains Hanšmits norāda, ka uzņēmums saskata nākotni dabasgāzē un zina, kā veidot un attīstīt šo uzņēmējdarbību.

"Gāze ir un paliek nozīmīgs enerģijas avots Latvijā, un tas iedrošina mūs ieguldīt," uzsver Hanšmits.

"Eesti gaas" valdes priekšsēdētājs Marguss Kāsiks intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" norādīja, ka uzņēmums tic, ka patērētāji, kas pēdējā laikā nomainījuši gāzi pret citiem enerģijas veidiem, tomēr atkal atgriezīsies pie gāzes. "Eesti gaas" iepriekš veikuši izpēti, kurā secināts, ka uzņēmuma "Gaso" stāvoklis ir labs.

"Mūsu plāns ir attīstīt pakalpojumus, cik vien varam, lai Latvijas patērētāji būtu ieguvēji," sola "Eesti gaas" vadītājs.

Jau vēstīts, ka LG šogad sāka "Gaso" pārdošanas procesu, jo atbilstoši spēkā esošajam regulējumam "Gaso" nevar pārvaldīt Krievijas vai Baltkrievijas akcionāri, taču LG ir Krievijas valsti pārstāvoši akcionāri.

Pārdošanas process sastāvēja no vairākiem veicamo darbu posmiem. Paziņojumā biržai "Nasdaq Riga" marta beigās bija teikts, ka ir uzrunāti ieinteresētie investori, sagatavota un nosūtīta datu un informācijas pakete potenciālajiem investoriem, paveikts potenciālo investoru pienācīgas rūpības ("due dilligence") izvērtējuma process. Saņemti potenciālo investoru saistošie piedāvājumi un, pēc šī posma noslēgšanās, veikta piedāvājumu analīze un priekšlikuma izstrāde.

Iepriekš Latvijas Televīzijas raidījums "de facto" vēstīja, ka arī Latvijas valstij piederošais elektronerģijasī koncerns AS "Latvenergo" ir izrādījusi interesi par "Gaso" iegādi.

"Gaso" ieņēmumi pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 52,46 miljoni eiro, kas ir par 11,3% mazāk nekā 2021. gadā, kā arī uzņēmums cieta zaudējumus 1,751 miljona eiro apmērā pretēji peļņai gadu iepriekš.

"Gaso" ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. "Gaso" izveidota 2017. gada nogalē, nodalot "Latvijas gāzes" sadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 39,9 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. "Gaso" vienīgais akcionārs ir LG.

Savukārt LG lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Savukārt "Eesti Gaas" vienīgais akcionārs ir Igaunijas investīciju kompānijas "Infortar" meitasuzņēmums "Trilini Energy".

Izmantojot zīmolu "Elenger", "Eesti Gaas" darbojas vairākos ārvalstu tirgos - Latvijā, Lietuvā, Somijā un Polijā. Kopumā uzņēmuma ir 50 000 klientu.

Igaunijā "Eesti Gaas" klientiem dabasgāzi piegādā pa cauruļvadiem, kā arī saspiesto un sašķidrināto dabasgāzi un pārvalda valstī lielāko gāzes sadales tīklu valstī.

"Eesti Gaas" īpašnieks Igaunijas investīciju kompānija "Infortar" darbojas piecās valstīs, un uzņēmuma galvenās darbības jomas ir enerģētika, kravu pārvadājumi un nekustamais īpašums. "Infortar" bilances apjoms sasniedz 1,1 miljardu eiro. "Infortar" koncernā ietilpst kopumā 47 uzņēmumi. "Infortar" pieder 41% AS "Tallink Grupp", 100% "Eesti Gaas", kā arī daudzveidīgs nekustamo īpašumu portfelis.

"Infortar" pieder Igaunijas uzņēmējiem Ainam Hanšmitam, Ennam Pantam un Kalevam Jervelillam.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu