Šobrīd, cik man ir zināms, visas tās kravas atrodas Latvijā, nekur viņas nav izvestas.
Šobrīd tas ir viss, ko es varu pateikt, lai nekaitētu izmeklēšanai," norāda VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
Divus mēnešus pēc pēdējā krievu degvielas kuģa ienākšanas Rīgas ostā pie "Pars termināla" redzams, ka šurp turpina braukt degvielas vedēji no Ukrainas.
4. aprīlī termināļa teritorijā un blakus tai gaidīja ap desmit kravas auto ar Ukrainas numuriem.
Ārlietu ministrija informē, ka saskaņā ar Eiropas Savienības sankcijām, kopš 5. februāra ir aizliegts krievu degvielu ievest, taču drīkst tirgot to, kas importēts līdz šim datumam. Savukārt Ukrainā ievest Krievijas degvielu nedrīkst jau aptuveni gadu. Viltotie sertifikāti, visticamāk, paredzēti Ukrainas tirgum.
"Krievijas degviela pie mums ir aizliegta. Ir atbilstoši valdības rīkojumi. Mums patiesībā 2022. gadā pilnībā mainīt degvielas tirgus apgādes sistēmu. Burtiski pirmajā kara mēnesī tika pārrauti 100% mūsu naftas produktu piegāžu.
Tās bija piegādes no Krievijas, Baltkrievija, bloķēta jūra un tam klāt sabombardēja naftas pārstrādes rūpnīcas un ap 30 lielākajām naftas bāzēm. Tādēļ nācās pārorientēties uz piegādēm pār mūsu Eiropas robežu," skaidro Ukrainas konsultantu grupas "A-95" direktors Serhijs Kujuns.
Nozarē runā, ka "Pars termināls" un "Naftimpex" apgalvoja, ka daļa no ievestās degvielas nāk no Kazahstānas. To saka arī darbinieki "Pars terminālā".
Tomēr Kazahstāna pagājušā gada vasarā aizliedza naftas produktu eksportu uz Eiropu. "Pars termināla" valdes loceklis Aigars Reķis savukārt apgalvoja, ka uzņēmums caur starpnieku nopircis "Orlen" degvielu, tāpēc arī izmanto šīs firmas sertifikātus. "Orlen" gan tādu iespēju noliedz, jo aizdomīgie dokumenti ir neīsti - paņemti reāli sertifikāti, tajos nomainīti atsevišķi dati.