Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

VIDEO Bijusī sieva pieprasa uzturlīdzekļus par cita vīrieša bērnu. Ko darīt?

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video/4. studija

Birzgales iedzīvotājs Juris Dumpis ir izmisumā. No viņa tiek pieprasīti uzturlīdzekļi par bijušās sievas meitu. Vīrietis gan uzsver, ka viņš nav bērna bioloģiskais tēvs, lai gan viņa vārds un uzvārds fiksēts bērna dzimšanas apliecībā, vēsta Latvijas Televīzijas LTV raidījums "4. studija".

Video: Raidījuma "4. studija" sižets

Vīrietis faktu, ka kļuvis par tēvu, uzzināja no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas. Viņa bijušajai sievai 2019. gadā piedzima meitiņa. Tajā laikā sieva esot bijusi no viņa aizgājusi, taču laulība oficiāli šķirta nebija.

Pērn novembrī viņš šķīris arī savu nepilnus desmit gadus ilgušo laulību, un tad gluži kā zibens no skaidrām debesīm šokējusi vēstule no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas – sieva pieprasa uzturlīdzekļus četrus gadus vecai meitenītei. Un viņai ir tādas tiesības, jo vīrietis ir ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā kā tēvs.

Vīrietis zināja stāstīt, ka bērna īstais, bioloģiskais tēvs esot atteicies atzīt, ka bērns ir viņa, tāpēc, pat nejautājot, sieva bērna dzimšanas apliecībā kā tēvu ierakstījusi Juri.

Vīrietis uzsvēra – ja viņš būtu meitenītes tēvs, bērna labā darītu visu, ko spēj, taču maksāt uzturlīdzekļus cita vīrieša bērnam nav gatavs. Viņš ir neizpratnē arī par faktu, ka bez viņa piekrišanas meitenītes dzimšanas apliecībā ierakstīts kā tēvs.

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere skaidro:

"Ja sievietei piedzimst bērns un ja sieviete ir laulībā vai arī bērns ir piedzimis ne vēlāk kā 306. dienā pēc laulības izbeigšanās, tad obligāti kā bērna tēvu mēs norādām šo te mātes laulāto, mātes vīru. 

Tā ir tāda imperatīva norma, mēs nevaram atkāpties. Neatkarīgi no tā, vai viņš ir bērna bioloģiskais tēvs vai nav, vai viņš grib tāds būt vai nē. Tam nav nekādas nozīmes. Mums ir tāda obligāta prasība, ka mātes vīrs ir arī bērna tēvs."

Juris vēlas, lai bērna dzimšanas apliecībā ieraksts, kurā viņš minēts kā tēvs, tiktu anulēts.

Kā norādīja Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas juridiskās nodaļas juriskonsulte Sintija Lavska, šādos gadījumos ir jāceļ prasība tiesā par paternitātes ieraksta dzēšanu un par paternitātes apstrīdēšanu. Kad tas ir izdarīts, tad arī izbeidzas uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums.

Tomēr ir kāds nosacījums.

"Viņam šī iespēja jārealizē divu gadu laikā no tā brīža, kad viņš uzzina, ka bērns nav cēlies no viņa, vai arī, kā šajā gadījumā, viņš vispār uzzina, ka viņš ir juridiski tēvs. Tātad viņam ir šis te termiņš – divi gadi kopš uzzināšanas brīža," apstiprināja Saukuma-Laimere.

Juriste skaidroja, ka pēc diviem gadiem iestājas noilgums, jo prioritāra ir bērna interešu aizsardzība. Ja tēvs divu gadu laikā nav cēlis prasību tiesā, tad viņš ir uzņēmies atbildību par šo bērnu, un bērnam ir tiesības saņemt no viņa uzturlīdzekļus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu