Valdība atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri vidusskolām aizliegt iestājpārbaudījumu rīkošanu tajos mācību priekšmetos, kuros kārtoti centralizētie eksāmeni. Rīgas Valsts 1. ģimnāzija par šādu plānu ir neizpratnē – un ne tikai. Sabiedrībā un sociālajos tīklos sākusies īsta vētra.
No diskusijas par iestājpārbaudījumiem un centralizētajiem eksāmeniem tēma pārvērtusies par globālu cepienu par elitārismu, par izglītības stāvokli Latvijas skolās kopumā un par izglītības jēgu vispār. Notiek vārdu kaujas par provinces un Rīgas centra atšķirībām un galu galā par to, kur izaug labāki cilvēki – mazā lauku skolā vai Rīgas ģimnāzijā.
Iet karsti, un jau kuro dienu vārds "ģimnāzija" sociālajos tīklos kādam ir kā sarkana lupata, bet kādam kā verdoša eļļa, kurā jāmet iekšā savs viedoklis, – un cepiens turpinās.
Nav argumentu, lai nokautu eksāmenus
Daudzi apšauba iestājpārbaudījumu atcelšanas vajadzību – tas būtu risks nolīdzināt ģimnāziju izcilību. Kā saka skolotāja Iveta Ratinīka, vai jēga izcilības sviestiņu izsmērēt pa visu perimetru?
Ceru, ka šī tieksme tikt vaļā no iestājeksāmeniem ģimnāzijas nav tieksme izcilības sviestiņu izsmērēt pa visu perimetru. CE pēc būtības tiek veidoti tā, lai konstatētu nevis izcilo, bet optimālu standartiņu.
— IvetaR (@IvetaR4) March 27, 2023
Nav neviena objektīva argumenta nokaut ģimnāziju papildeksāmenus, ja nu vienīgi kāda @IZM_gov_lv ierēdņa personīgs aizvainojums par eksāmenos atsijātu bērnu. @aseradens , noturiet izcilības iestrādnes izgl.sistēmā. Manuprat, ģimnāzijām jāļauj atteikties arī no kompetenču pieejas https://t.co/gHFpxBKvf7
— Elina Treija (Silina (@Silina_Elina) March 26, 2023