Valdība atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri vidusskolām aizliegt iestājpārbaudījumu rīkošanu tajos mācību priekšmetos, kuros kārtoti centralizētie eksāmeni. Rīgas Valsts 1. ģimnāzija par šādu plānu ir neizpratnē – un ne tikai. Sabiedrībā un sociālajos tīklos sākusies īsta vētra.
No diskusijas par iestājpārbaudījumiem un centralizētajiem eksāmeniem tēma pārvērtusies par globālu cepienu par elitārismu, par izglītības stāvokli Latvijas skolās kopumā un par izglītības jēgu vispār. Notiek vārdu kaujas par provinces un Rīgas centra atšķirībām un galu galā par to, kur izaug labāki cilvēki – mazā lauku skolā vai Rīgas ģimnāzijā.
Iet karsti, un jau kuro dienu vārds "ģimnāzija" sociālajos tīklos kādam ir kā sarkana lupata, bet kādam kā verdoša eļļa, kurā jāmet iekšā savs viedoklis, – un cepiens turpinās.
Nav argumentu, lai nokautu eksāmenus
Daudzi apšauba iestājpārbaudījumu atcelšanas vajadzību – tas būtu risks nolīdzināt ģimnāziju izcilību. Kā saka skolotāja Iveta Ratinīka, vai jēga izcilības sviestiņu izsmērēt pa visu perimetru?
Ceru, ka šī tieksme tikt vaļā no iestājeksāmeniem ģimnāzijas nav tieksme izcilības sviestiņu izsmērēt pa visu perimetru. CE pēc būtības tiek veidoti tā, lai konstatētu nevis izcilo, bet optimālu standartiņu.
— IvetaR (@IvetaR4) March 27, 2023
Nav neviena objektīva argumenta nokaut ģimnāziju papildeksāmenus, ja nu vienīgi kāda @IZM_gov_lv ierēdņa personīgs aizvainojums par eksāmenos atsijātu bērnu. @aseradens , noturiet izcilības iestrādnes izgl.sistēmā. Manuprat, ģimnāzijām jāļauj atteikties arī no kompetenču pieejas https://t.co/gHFpxBKvf7
— Elina Treija (Silina (@Silina_Elina) March 26, 2023
šis ir kā taisns ceļš uz privātu izglītības iestāžu popularizēšanu, ja tās paliks vienīgā vieta ar augstām prasībām, ja tie, kas randomā tikuši ģimnāzijās bez iestājeksāmeniem, vairs nevelk😂💀 bet nu dažiem deputātiem šis varētu pat ļoti patikt, visu risināt ar naudu
— Lakija (@lakidzha) March 26, 2023
Par to, ka bez iestājpārbaudījumiem ģimnāzijām ir zināma iespēja kļūt par "maksas pulciņiem", ir bažas vairākiem komentētājiem.
🧠 Par ģimnāzijām: tās ir izcilnieku kaltuves, kur mācās gudrākie un spējīgākie. Tieši tādi cilvēki spēj pacelt valsti, un tādus mums vajag iespējami daudz. Ja nebūs zināšanu sieta, ģimnāzijas kļūs par “biezo/blata” vecāku bērnu pulciņu. Kur tad kopsim savu intelektuālo fondu?
— Kaspars Spunde 🇺🇦🇱🇻 (@spunde) March 26, 2023
Vai ģimnāzijas nosmeļ lauku skolām visu krējumu?
Ir cilvēki, kuri domā, ka ģimnāziju izcilība radusies no citu skolotāju ieguldītā un turpināt pūst "izcilības burbuli" nav nekādas vajadzības. Tā sakot, lai tā patiesība vienreiz nāk gaismā!
Tā izcilība bija pamatskolās sagatavot tādas zināšanas skolēniem, lai Rīgas 1. ģimnāzija ar brendu nosmeltu citu darba krējumu? Don't cry for me Argentina...
— GaujasKrasts (@GaujasKrasts) March 26, 2023
Daudzos komentāros runā arī aizvainojums un pieredze.
Nabaga Rīgas ģimnāzijas, vairs nevarēs izraudzīties labākos skolēnus no citām Latvijas skolām un uzdot citu skolu paveikto par savu panākumu 😏
— Niks Derums 🇺🇦 (@NiksDerums) March 27, 2023
Tās "elitārās" ģimnāzijas ir pašradīts burbulis pašām priekš sevis. Kurā attīstītā valstī tā ir? Jāceļ līmenis visās ģimnāzijās vienādi. Uzņemšana pēc iepriekšējā līmeņa rezultātiem - elementāri.
— Kārlis (@KarlisFreibergs) March 26, 2023
Tiek piesaukts arī Somijas modelis. Vai arī Latvijā tā varētu? Visi bērni paēduši un visi bērni saņem elitāru, izcilu izglītību.
Somi izrāvās ar to, ka pilnībā iznīcināja tā saucamās prestižās skolas un cēla pedagoģisko kvalitāti VISĀS skolās. + ieviesa bezmaksas pusdienās visiem bērniem visā valstī. Somija ir piemērs, ka ir vērts ier egalitāras izglītības ceļu. Un dot visiem vienādas iespējas.
— Ilze (@Jenotsons) March 26, 2023
Argumenti diskusijās ir dažādi, bet būtībā jautājums ir viens – kā noturēt izglītības izcilību. Nu jā, atkal: dažās skolās tas jānotur, bet ko ar pārējām skolām? Bet – vai pazeminot izcilības līmeni dažās skolās, citas automātiski iegūs? Tas šķiet tikpat nereāli kā Somijas izglītības modelis Latvijā aizparīt.
Domāju, ka vairāk cepiens ir par to, ka labas atzīmes mazās skolās var “piedzīt” pēc vajadzības un tas vēl nenozīmē, ka skolnieks kaut ko saprot. Eksāmens ļāva atlasīt spējīgākos. Mana māsa nesen pabeidza 1.ģimnāziju un tika tur pateicosties savām smadzenēm, nevis naudas makam.
— Zane (@Rudeniigaa) March 26, 2023
No vienas puses, tieši tāpēc, ka mēs nedzīvojam Somijā, ģimnāzijām ir tāda jēga un nozīme. No otras puses, kā tad ar vienādi labu izglītību visiem, ne tikai ģimnāzistiem?
Toreiz šķita pašsaprotami, bet tikai vēlāk dzīvē uzzināju, ka iegūt tik labu izglītību, kā nodrošināja valsts ģimnāzija un bez maksas pasaulē ir liels retums. Nesaprotu, par ko šeit ir aktīvs cepiens.
— Darta Vijgrieze (@Dartavv) March 26, 2023
Tas prasa darbu un prasmi, lai panāktu, ka visiem izglītība būtu vienādi laba. Bet panākt, lai visiem izglītība būtu vienādi slikta, ir elementāri.
— Ilmārs Poikāns (@ilmarmors) March 26, 2023
P.S. Viens no + skolām ar lielu iestājkonkursu - kopā ar citiem "baltiem zvirbuļiem", kam motivācija mācīties, mācīties ir labāk
Vēl kāds interesants jautājums. Pieņemsim, ka centrālajos eksāmenos izcilnieki ir daudzi, un tas ir reāli. Un visi grib uz ģimnāziju. Ko nu?
Bet kā tad atsijās tos 5000 pieteikušos uz 1.ģimnāziju??
— VilcienVakte (@svilpes) March 26, 2023
Ar loteriju? 🤯
Es mīlu Pirmo! Skolotāja manifests
Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolotājs Alfrēds Mežulis diskusijā iesaistās ar īstu manifestu.
Es mīlu Pirmo, es mīlu iespēju runāt par lietām pēc būtības, es mīlu iespēju eksistēt ne tikai fiziskajā, bet arī prāta pasaulē, es mīlu Pirmās skolēnu garīgo visatļautību, es mīlu it visu, kas atļauj domāt, runāt un darīt. Mana aizstāvības runa ģimnāzijām un to eksāmeniem: pic.twitter.com/vUeqRK2r6X
— Alfrēds Mežulis (@AlfredsMezulis) March 26, 2023
Skola bagātnieku bērniem?
Kāds viedoklis labi raksturo daudzi komentētāju nostāju ģimnāziju jautājumos.
Mazāk gudros un mazāk spējīgos - uz mežu?
— Ēriks Daliba (@edaliba) March 26, 2023
Nav arī tālu līdz rūgtuma pilniem komentāriem (daži autori atklāti atzīst – jā, netiku ģimnāzijā), kur ģimnāzijām pārmet elitārismu, augstprātību, bagātnieku bērniņi nez ko no sevis iedomājušies utt. Kā no diskusijas par iestājpārbaudījumu nepieciešamību var nonākt līdz pārmetumiem par ģimnāziju absolventu snobismu? Tviteris rāda, ka zibenīgi.
Šodien no tvitera uzzināju, ka 1. ģimnāzija ir snobiska elite, deputātu un bagātnieku bērneļi, tikt var tikai "ar sakariem", mācās savas gudrās matemātikas un traucē strādnieku bērniem dzīvot. Pilnīgi gribas uzvilkt naģeni un iet sist buržuāziju.
— Ksenija (@and_kse) March 26, 2023
Man 3 tuvi draugi pabeiguši 1.ģimnāziju, neviens nav no krutas ģimenes, BET jā, šo viedokli/uzskatu vienmēr esmu dzirdējusi, ka tur tikai bagātnieku utt bērni mācas.🤷🏼♀️Mani draugi par to uzskatu vienmēr iesmej.
— Laura Marija B. (@lauraburnevica) March 26, 2023
Nu,bet tā taču ir tipiska latviešu domāšana-ja strādā un pelni tātad kaut kas nav godīgi,ja bērni mācās labā skolā,tātad https://t.co/C8QzyGtyu2 tik tupi cilvēki,kas nesaprot,ka tavi ceļojumi ir tava darba rezultāts,bērns 1. vai 2.ģ. ir viņa darbs ar tavu atbalstu.🙄
— GoldA (@Doma8Te) March 26, 2023
"Iestājeksāmens dod iespēju iegūt izcilu izglītību bērniem no dažādām ģimenēm." Lūk, viedoklis!
2/2 Vai nolikt ģimnāzijas eksāmenu bija grūti? Jā. Vai bija vērts censties un mēģināt? Jā. Vai tas veicina elitārismu? Nē. Gluži otrādi. Man nebija privātskolotāju, tikai tie kursi (kas nebija dārgi). Iestājeksāmens dod iespēju iegūt izcilu izglītību bērniem no dažādām ģimenēm.
— Ieva Andersone (@Ieva_Andersone) March 26, 2023
Un lieciet mierā tās dažas skolas, kur viss ir labi!
Izglītības un zinātnes ministrijas ierosinājums atcelt iestājpārbaudījumus ir atvēris Latvijas izglītības Pandoras lādi, tas nu ir skaidrs. Iespējams, ka vissmagāk ar tās lādes vāku beidzot dabūs pa pirkstiem pati ministrija.
Man vāra asinis lielākā daļa debašu par izglītību LV. Nesaprotu, kāpēc lielākoties vienmēr figurē visi citi argumenti - vajag saglabāt laukus, skolotājiem vajag darbu, iestājeksāmeni ir slogs sistēmai u.c. - nevis bērniem vajag labu, konkurētspējīgu izglītību.
— Nadina 🇱🇻🇺🇦 (@NadinaElekse) March 26, 2023
UN LIECIET MIERĀ TĀS DAŽAS SKOLAS, KURĀS VISS IR LABI. Domājiet par tām, kurās viss ir slikti. Tādu ir ļoti, ļoti daudz.
— Nadina 🇱🇻🇺🇦 (@NadinaElekse) March 26, 2023
Jo daudzās, daudzās skolās daudz kas nav labi.
@krisjaniskarins @andacaksa
— Driks (@drikssdrikss) March 26, 2023
Pietiek paskatīties uz CE rezultātiem, lai mati burtiski celtos stāvus
12.klasē vidējais ir zem 40%.Vidēji LV 12.klases skolnieks matemātikā ir nesekmīgs.
Kā tas vispār ir iespējams? Ko šādi cilvēki vispār dara vidusskolā un ko viņiem māca skolotāji? pic.twitter.com/ngd66Gz8rR
Riebjas kaukt par vissirslikti, bet kā lai šo nosauc citādāk par viduvējību valsts veidošanu? https://t.co/EuMSJgfY0e
— Pēteris Pūrītis (@peterispuritis) March 26, 2023
Vispār jau sākto diskusiju būtu vērts izvērst vēl pamatīgāk - reizi par visām reizēm. Skaidrs, ka ne jau tviterī to var risināt, tviteris, šķiet, sen jau zaudējis fokusu šajā viedokļu vētrā. Skaidri redzams vien tas, ka izglītības jautājumos visiem sāp viss. Pat ja tiks atrisināts jautājums par iestājpārbaudījumiem – pieņemsim, ka tos tomēr neatcels – ko tas mainīs visā izglītības sistēmā? Kā ar izcilību visās skolās?
Kam un kādu valsti veidos ģimnāzijas beigušie, ja mēs nedomājam par visiem skolēniem? Mums ir tik maz bērnu valstī, ka nevaram (nevajadzētu) nevērīgi attiekties pret ikvienu
— Inga Paparde (@papardella) March 27, 2023
Ak dievs, tviteris nojūdzies. Pateikšu savu vārdu - izcilo ģimnāziju modelis bija ielāps uz skumīgās izglītības kvalitātes lejupslīdes. Diemžēl, ielāps nav stratēģisks risinājums, bet īstermiņa problēmas piesegšana. Retorisks❓ vai, noraujot ielāpu, atrisinām problēmu?
— Dr. Jana Simanovska 🇺🇦💚🇱🇻 (@JanaSima) March 27, 2023
Izglītības ministres Andas Čakšas tvīts neliecina, ka diskusijai par ģimnāzijām un izglītības izcilību drīz varētu pienākt beigas. Šis drīzāk varētu būt sākums. Ļoti jau gribētos cerēt. Bet vai būs? Izglītoti jaunieši jau top ne tikai ģimnāzijās, un stāsts par izcilību nesākas tikai pēc veiksmīgi pārvarētiem iestājeksāmeniem ģimnāzijā.
Runājot par jautājumu, kas aizsāka visu cepienu, - par iestājeksāmeniem ģimnāzijās - tā vien gribas piekrist Baibai Strautmanei: reizēm neko nedarīt ir labākais risinājums.
Šis nu ir tas gadījums, kad labākais risinàjums varētu būt arī visvieglākais - neko nedarīt, vismaz pagaidām, līdz nav atrisinātas tās problēmas izgl.sistēmā, kas rada milzu vēlmi mācīties tais dažās skolās… https://t.co/qPG7S2cJL8
— Baiba Strautmane (@BaibaStrautmane) March 28, 2023