Pārziemošana un postījumi ziemās
Postījumus jaunaudzēm Latvijas mežos visbiežāk nodara meža dzīvnieki. "Biežākie postījumi - apkosti dzinumi, galvenokārt priedēm, eglēm un dažkārt arī bērziem. Ierasts postījums ir arī stumbru bojājumi, piemēram, mizas nobrāzumi. Tas katru gadu ziemās notiek," stāsta eksperts.
Vaicājot par to, kā šogad pārziemojušas jaunaudzes, Kažemaks skaidro: "Jaunaudzes pārziemojušas krietni labāk nekā pagājušajā ziemā, jo šoziem nebija tādi izteikti sniega postījumi, kā tas bija pagājušajā ziemā. Pērn piejūras pusē bija ļoti izteikti jaunaudzēm bojājumi. Šogad ir salīdzinoši labi. Māte daba šogad mūs ir pažēlojusi."
Līdzīgi kā citus gadus, arī šogad ir gana daudz zvēru postījumu. "Mēs aizsargājam jaunaudzes. Savukārt sniega nodarītu postījumu šogad ir mazāk," piebilst eksperts.
Lai Latvijas valsts mežos nodrošinātu labvēlīgus apstākļus jauniestādīto kociņu augšanai, visu gadu mežā notiek dažādi mežkopības darbi. Visaktīvākā jaunaudžu kopšana notiek no novembra līdz martam, bet stumbru aizsardzība – no oktobra līdz decembrim. Tieši gada vēsajos mēnešos AS "Latvijas valsts meži" (LVM) veic 80 % no visa gada jaunaudžu kopšanas un stumbru aizsardzības darbu apjoma.
Kopumā 2022. gadā jaunaudzes izkoptas 28,6 tūkstošu hektāru platībā, savukārt jaunaudžu stumbru aizsardzības darbi veikti vairāk nekā piecos tūkstošos hektāru meža.
Noslēdzoties jaunaudžu kopšanas darbiem ziemā, pavasarī sāksies meža stādīšanas sezona, savukārt pašā vasaras sākumā tiks sākta atjaunoto meža platību agrotehniskā kopšana – zāles, puskrūmu, paparžu un avenāju pļaušana.
Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas Valsts mežiem".