Latvija ir bagāta ne tikai ar savu "zaļo zeltu" – mežu -, bet arī unikālām dabas un vides vērtībām, ko palaikam pētniekiem izdodas atklāt. Kas unikāls Latvijas mežos atrasts pēdējos gados? Vaicājām "Latvijas valsts mežu" (LVM) ekspertiem.
Reti sastopami augi
2021.-2022. gada nozīmīgākie augu atradumi bija tieši Latvijas dienvidu daļā. Bezlapu epipogija (Epipogium aphyllum) ir Latvijā ļoti reti sastopama augu suga, pēdējos 20 gados zināmas tikai dažas ļoti nelielas atradnes, un tās visas atrodas valsts ziemeļaustrumu un austrumu daļā.
Foto: Bezlapu epipogija (Epipogium aphyllum)
Vides eksperte Vija Kreile skaidro, ka bezlapu epipogija aug uz trūdošām organisko vielu atliekām skrajās vietās, kur nav citu lakstaugu konkurences. Sastopami atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas ēnainos lapkoku, jauktos un egļu mežos.
Ekoloģiski ļoti prasīga suga - miera periods starp divām ziedēšanas reizēm var pārsniegt 10 gadus. Pēdējo divu gadu atradumi Latvijas dienvidu daļā sniedz jaunu informāciju par sugas izplatību. 2021. gadā bezlapu epipogija konstatēta Vidusdaugavas reģiona Ērberģes iecirknī, ap 5 kilometriem no Lietuvas robežas, bet 2022. gadā – Zemgales reģiona Īles iecirknī, 17 kilometrus no Lietuvas robežas.
Savukārt lielā zvaigznīte (Astrantia major) tika konstatēta Zemgales reģiona Tērvetes meža iecirknī, pārbaudot vismaz 30 gadus vecus datus pašā Latvijas - Lietuvas pierobežā. Aptuveni 3,5 ha platībā uzskatīti teju 500 eksemplāri, bet domājams, ka atradnes kopējā platība varētu būt vairāk nekā 14 hektāri.