Diskusijas par padomju laika pieminekļiem un piemiņas zīmēm notiek jau sen. Rīgas domes Pieminekļu padomes lēmums atbalstīt sešu Rīgā esošu pieminekļu demontāžu vai pārvietošanu pielēja eļļu ugunij. Arī tviterī izvērties kārtīgs pieminekļu cepiens. Gāzt Upīti vai atstāt? Kurš būs nākamais?
"Kādēļ padomju režīma slavinātājam būtu jāatrodas Rīgas centrā? " Lielais pieminekļu tvitercepiens (2)
Jautājumā par to, kuru gāzt, kuru negāzt, laikam vispirms jāsaprot, kāpēc tie vispār tikuši uzstādīti.
Nu man liekas, ka te ir diezgan vienkāršs princips - Vai Upītim tur to kolosu stādīja par Sūnu ciema zēniem vai Zaļo zemi? Vai Edžum par Dauku? Vai Puškinam par Oņeginu? Nē, visiem viņiem bija citi iemesli, kāpēc tie pieminekļi tur atrodas.
— Māris Mičerevskis (@Zmeycharauski) March 5, 2023
Nenogāzts piemineklis klusi turpina slavināt nodevību, lai arī kādu skaidrojošu plāksni mēs tam censtos pielikt.
— Karlis Gedrovics (@karlisgedrovics) March 5, 2023
Un nodevība mūsu sirdīs turpina paslepus zelt. Tā izšauj, tas brīdis VIENMĒR pienāk. Tā mēs turpinām indēt savu un nākamās paaudzes.
Ir arī viedokļi, ka pieminekļu gāšanas kārē nevis progresējam, bet regresējam.
Kāds dīvains gandarījums ir novākt sen mirušu, radošu cilvēku pieminekļus? Kancelēt Ziedoni? Izdzēst atmiņas un vārdus, kas veidojuši mūsu identitāti? Mēs no tā kļūstam gudrāki, bagātāki vai mīlošāki?
— Una Rozenbauma (@unaunaunauna) March 4, 2023
Vēl tāds jautājums - cik tālu esam gatavi iet? Cik tad tālu vispār vajag iet? Cik tālu var aiziet? Līdz absurdam? Vismaz teorētiski?
Gan jau Mirdzai Ķempei arī var kko piešūt. Regīna Ezera? Birznieks-Upītis?
— Antresols (@Antresols) March 4, 2023
Cik mums tur palika vēl potenciāli kancelējamo? 🫣🤯 pic.twitter.com/om6amsbbUg
Tas nebūs gana efektīvi, ja nelemsim dedzināt arī viņu grāmatas https://t.co/4M676LdES1
— curiha (@curiha) March 3, 2023
Ko darīsim ar Čaka pieminekli? “Par Staļinu es balsot eju,⁰Kas mūs uz komunismu sauc,⁰Un mierīgs ceļu savu seju.⁰Sirds man ar gaismu līdzi trauc.” @Čaks
— Mārtiņš Kossovičs 🇱🇻🇺🇦 (@MKossovics) March 7, 2023
Uz jautājumu, ko darīsim ar Čaku (un daudziem minētajiem – gan ironiskā nozīmē, gan tīri nopietni), ir atbildes. Kaut skaidrs, ka jautājums ir tīra provokācija.
Nesalīdzināmas lietas. Čaks bija iebaidīts, viņš ļoti labi zināja, uz ko ir spējīga padomju vara. Bet Sakse un Upīts ir šīs varas ideologi un darboņi. To nu būtu jāsaprot.
— Zeltace (@zeltace) March 7, 2023
pamēģini padomāt, varbūt sanāks:
— Sarkanais_Strelnieks (@Sark_Strelnieks) March 7, 2023
par ko uzslēja pieminekli Čakam? nē, nu skaidrs, par radošo darbu. bet, Tavuprāt, precīzāk?
jeb Tu tiešām domā, ka piemineklis Upītim pie Kongresu nama ir par Zaļo zemi un vilis lācis bija obligātā literatūra, jo ahūns ģēnijs??
Vai Čaks bija 1940.gada delegācijā braucienam uz Maskavu? Vai Čaks bija Stučkas Padomju Latvijas valdībā? Jā, dzejoļus viņš rakstīja, bet arī Upītim neviens nepārmet ne par "Zaļo zemi", ne par "Plaisu mākoņos"!
— Artis Dobrājs 🇺🇦 (@artis_dobrajs) March 7, 2023
Ja tā ir ironija, tad diezgan tizla. Neviens nevienā brīdī nav piedāvājis demontēt visus pieminekļus visiem cilvēkiem, kas jebkad saskārušies ar padumjo varu.
— 페테리스 🇱🇻🇺🇦 (@Expatrium) March 8, 2023
Varbūt kārtīga diskusija līdzētu? Par vēsturi, par kolabracionismu. Nu jā, tur vēsture jāzina. Vai vispār esam kā sabiedrība gatava tādai dziļai diskusijai?
Upīša piemineklis nebūt netraucē runāt par kolaborāciju, tieši pretēji, dod iespēju to izvērtēt paškritiski. Bet tam mēs neesam gatavi, tā būs neērta saruna. Vienkāršāk ir aizvākt. Vēsturi aizstāt ar mītiem. https://t.co/90gJd08wH3
— Kristīne Želve (@Zelve) March 4, 2023
Kāda sašutuma vētra vēlās pār Latviju, kad BLM kustība likvidēja vergturu pieminekļus. Tā ir vēsture, tā nedrīkst, hunveibini tādi, mankurti! Un tagad, kad paši esam izlēmuši sarīkot dekolonializāciju, nekādi jautājumi pat netiek uzdoti, pa kolaboracionismu labāk nerunāt.
— lolita tomsone 💛💙 (@lolifish) March 3, 2023
Pieminekļi ir tikai sekas. Briesmīgākais ir latviešu sabiedrības nemainīgais sarkanums un sliktās kultūras un vēstures zināšanas. Nevajag neko jaukt, bet būvēt jaunus.
— Viesturs Rudzītis (@VRudzitis) March 6, 2023
Okupācijas sekas ir daudzveidīgas - arī pieminekļi rakstniekiem, kas balstīja boļševiku varu, kamēr šī vara izsūtīja citus rakstniekus un dzejniekus, kuriem pieminekļu nav. Okupācijas sekas ir arī tas, ka šos kolaborantus zina un aizstāv vairāk par viņu upuriem.
— Raivis Zeltīts ꑭ (@RaivisZeltits) March 5, 2023
Daudziem skaidrs: jāvāc nost. Nav argumentu, lai atstātu!
Noslēdzot pieminekļu tēmu.
— Girts (@GirtsS) March 5, 2023
Manam provinciāļa prātam nav aptverams, kā var iebilst pret šī, jā, nodēvēja pieminekļa novākšanu.
Vienalga par viņa literāro mantojumu. Tas šo nevar atsvērt un lai paliek plauktos. Pie centrālkomitejas viņam pieminekli necēla dēļ sūnu ciema zēniem. https://t.co/3YmGQpF3Z9
Pieminekļu diskusijā kļūda ir salikt kopā Puškinu ar Upīti & co. Puškina gadījumā, tam te vienkārši nebija un nav jābūt. Upīts, jā, mūsējais, jā, vēsture, bet neatrodu pamatojumu, kādēļ padomju režīma slavinātājam būtu jāatrodas šodienas Rīgas centrā. Atbalstu pārvietošanu.
— Inga Spriņķe (@IngaSPR) March 4, 2023
Argumenti mūsu zaļajā zemē ir dažādi.
Varētu skulptūru pārdēvēt: vîrietis no Skrīveriem pārmaiņu vējā
— Kadiķkvēpiņš 🇺🇦 🐅 (@AnitraTooma) March 6, 2023
Un atstāt, kur ir.
Diez vai Pērtiķis skafandrā parku rotātu labāk 😉 pic.twitter.com/NR8LiY3lom
Andrejs Upīts
— Māra Treiberga (@jenuufa) March 7, 2023
Pravietis
Tev nedimd par slavu bungas un zvani,
tu nīsts un izstumts un vientuls esi.
Savas dusmas, savu mīlu kā nastu nesi.
Tu - saucēja balss... tu - tuksnesī skani.
Andrejs Upīts ir viens no ražīgākajiem un arīdzan nozīmīgākajiem latviešu rakstniekiem, turklāt kopā ar Rūdolfu Egli sarakstījis pasaules rakstniecības vēsturi un bijis arī ievērojams literatūrkritiķis un tulkotājs. pie tā arī palikšu🙏
— Mārtiņš Ainis Roga (@AinisRoga) March 5, 2023
Šo sulīgo aprakstu viņš sarakstīja/izdeva 1945. Gadā, jau pēc šī jaukā brauciena..
— Girts (@GirtsS) March 4, 2023
Mēs te reizēm brīnāmies par putina propagandistiem - "kā viņi tur tā, bez sirdsapziņas vārdus pin", bet staļina uzcītīga propagandas kalpa sulīgos aprakstus daži grib piemineklī atstāt. Nu jā. pic.twitter.com/deZ0ThEkpM
Vai ar to, ka esi izcils rakstnieks, pietiek?
Nu ja, nu ja ... Bet tas jau tāds sīkums, ka arī viņš kopā at Kirhenšteinu 1940. gadā brauca uz Maskavu un "lūdza" uzņemt Latviju toreizējās PSRS sastāvā. Viens no nodevējiem. Un cik vēl tādi bija, labas latviešu valodas pratēji - Lācis, Sudrabkalns, Sakse utt.
— keiko-naia (@KeikoNaia) March 5, 2023
A.Upītis 40.gadā bija deputātu delegācijā,kas lūdza Staļinu uzņemt Latviju psrs un staļina laikā bija augstākās padomes priekšsēža vietnieks?Ja bez propagandas mākslas viņam ir arī kas cits,tad jautājums-ja putins uzrakstītu lielisku romānu, mēs tāpēc celtu viņam pieminekli?
— Eriks 🇱🇻 (@Egriks) March 5, 2023
Vēl jau paliek jautājumi nākotnei: kur liksim nogāztos pieminekļus? Pieredzes apmaiņā un tīri ekskursijas nolūkā vērts aizceļot uz Druskininkiem, kur lietuvieši iekārtojuši visai labi apmeklētu lielāku un mazāku padomju laiku pieminekļu parku.
Lietuvieši līdzīgi izdarīja ar padomju pieminekļiem, sanāca apskates objekts: https://t.co/dXGhESfOgi
— Ksenija (@and_kse) March 5, 2023
Ir arī tāda ideja – pieminekli vienkārši papildināt.
Varbūt pieminekļus vērts papildināt, nevis graut? Joks, ja nu kāds grib pārprast. (Un jā, visās šajās pārgriezto acu diskusijās mums drusku puetrūkst pašironijas.)
— Anna Peipina 🇱🇻🇺🇦 (@annapeipina) March 5, 2023
Bilde no internetiem. pic.twitter.com/sgswJUIIHG
Vai nomainīt.
Puškins tāds: Protams, "Я памятник себе воздвиг...".
— Eriks Stendzenieks (@E_Stendzenieks) March 3, 2023
Nu, "как воздвиг", "так и снесли".
Vismaz man ar Frank Zappa ir daudz lielāks sakars nekā ar impēristiem un dziļš pielieciens lietuviešiem. pic.twitter.com/h7X3OjOuhI