Ministrijā norāda, ka, ja uzņēmums tiek reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā, mājas apstākļos saražoto dzīvnieku izcelsmes pārtiku var izplatīt tieši galapatērētājam neierobežotā apjomā un attālumā no ražošanas vietas. Ievērojot noteiktus kritērijus, 30% no kopējā mājas apstākļos saražotā dzīvnieku izcelsmes pārtikas apjoma var piegādāt mazumtirdzniecības uzņēmumiem, pārējais saražotais apjoms piegādājams tieši galapatērētājam.
ZM arī norāda, ka zemā svaigpiena iepirkuma cena aktualizēja jautājumu par uzcenojumu piena produktiem mazumtirdzniecībā.
Ministrijā norāda, ka ir jau bijušas tikšanās ar tirgotājus pārstāvošajām organizācijām un mazumtirdzniecības tīkliem, lai pārrunātu jautājumus par vietējo piena produktu uzcenojumu. Tāpat ZM ir aicinājusi Konkurences padomi īstenot tirgus uzraudzību par pārtikas produktu cenas veidošanos pārtikas piegādes ķēdē.
Valdības sēdes laikā Šmits atzīmēja, ka starpība starp zemāko un augstāko svaigpiena iepirkuma cenu februārī bija divas reizes, savukārt visstraujāk piena iepirkuma cena samazinājās tiem, kas strādāja ar Lietuvas piena pārstrādi.
"Šobrīd nedrīkstam izdarīt pārsteidzīgus lēmumus, tādēļ joprojām ir svarīgi monitorēt situāciju un strādāt pie turpmākajiem soļiem, lai pasargātu ražotājus no tik straujām cenu svārstībām," norādīja Šmits.
Vienlaikus ZM informē, ka svaigpiena iepirkuma vidējā cena Latvijā ir pazeminājusies piecus mēnešus pēc kārtas, un 2023.gada janvārī tā piedzīvoja līdz šim lielāko kritumu viena mēneša laikā, sarūkot par 11,5% salīdzinājumā ar decembri.
Pēc provizoriskās informācijas par svaigpiena iepirkuma cenu februārī ZM secina, ka cenas kritums mēneša ietvaros bija aptuveni 20 procenti.