Nevienam nav svešas situācijas, kad bērni un jaunieši ir neiecietīgi viens pret otru. Skolēni mēdz nežēlīgi un agresīvi risināt savstarpējos konfliktus un nesaskaņas. Iemesli vardarbībai var būt jebkādi – izskats, apģērbs, akcents vai runas defekti, zināšanu līmenis, izcelsme un citi. Šobrīd arvien vairāk tiek vēstīts par bērnu un pusaudžu vardarbības izpausmēm gan fiziski, gan emocionāli. Arī internetā bieži jaunieši ir vardarbīgi. Apzinājām vairākus pašmāju stāstus par redzēto un piedzīvoto vardarbību.
Neiecietīga attieksme jauniešu un bērnu vidū
Vardarbība tiek veikta dažādās formās – fiziski, verbāli, emocionāli un seksuāli. Arī internetā arvien vairāk novēro vardarbību bērnu un pusaudžu starpā, piemēram, "Nationwide children’s" izpētījis, ka jaunieši piedalās populāros "TikTok" izaicinājumos, kas nereti var būt bīstami un veicināt vardarbību.
Tāpat nereti novērots un vēstīts par fiziskās vardarbības gadījumiem. Īpaši spilgts gadījums bija pērn septembrī, kad pusaudze Jelgavā piekāva jaunāku meiteni. Arī Valsts policija toreiz norādīja, ka vardarbības veikšana jau ir sekas.
"Valsts policija uzskata, ka šī situācija ir jau cīņa ar sekām un šajā brīdī sabiedrība un iesaistītās institūcijas nedrīkst izvērst emocionālo vardarbību un kļūt par agresoru pret otru nepilngadīgo bērnu.
Ir būtiski situāciju vērtēt objektīvi, lūkojoties dziļāk – kāpēc nepilngadīgais ir vardarbīgs, kā palīdzēt un radīt tādu vidi, lai persona nākotnē varētu dzīvot un veidoties kā pilnvērtīgs sabiedrības loceklis. Tā ir visas sabiedrības atbildība, kopīgs darbs, veidojot drošāku vidi mūsu bērniem," 2022. gada septembrī skaidroja policija.