Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Konceptuāli atbalstīts likumprojekts par valsts aizsardzības dienestu. Ārzemēs dzīvojošos iesauks no 2028. gada (2)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Ceturtdien, 16. februārī, Saeima otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu par Valsts aizsardzības dienesta (VAD) izveidi.

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš Valsts aizsardzības dienesta likumprojektā uz trešo, galīgo lasījumu ir 2. marts.

VAD likumprojekts paredz, ka VAD militāro dienestu varēs pildīt vienā no trim veidiem - 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu, vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu, ar kopējo apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiku ne mazāk 180 dienas.

VAD būs pakļauti pilsoņi - vīrieši viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) - viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

Ceturtdien pēc plašām debatēm Saeima ar pārliecinošu balsu vairākumu noraidīja "Progresīvo" priekšlikumu, kas pēc būtības būtu paredzējis, ka VAD būtu obligāts arī sievietēm.

Līdz ar to saglabājas regulējums, ka sievietes VAD varēs dienēt brīvprātīgi.

VAD būtu pakļauti pilsoņi - vīrieši līdz 27 gadu vecumam, ja ir zudis attiecībā uz tiem lēmumā par valsts aizsardzības dienesta atlikšanu noteiktais pamats valsts aizsardzības dienesta atlikšanai.

Tāpat Valsts aizsardzības militārajā dienestā brīvprātīgi var pieteikties arī pilsoņi - vīrieši un sievietes - no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam.

VAD pakļautās personas, kuras savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevar pildīt valsts aizsardzības militāro dienestu, to varēs aizstāt ar valsts aizsardzības civilo dienestu. Plānots, ka alternatīvo dienestu varēs aizvadīt Aizsardzības ministrijas (AM) struktūrās.

Likumprojekts paredz, ka iesaucamajam par neierašanos uz viņam noteiktajām pārbaudēm pavēstē norādītajā vietā un laikā izteiks brīdinājumu vai piemēros naudas sodu līdz 70 naudas soda vienībām jeb 350 eiro.

Pirmo iesaukumu uz brīvprātības pamata VAD plānots īstenot 2023. gada 1. jūlijā. Iepriekš Aizsardzības komisijas sēdē AM valsts sekretārs Jānis Garisons pastāstīja, ka VAD šogad pirmajā iesaukumā vasarā plānots uzņemt apmēram 300 jauniešus.

Likumprojektā paredzēts, ka no 2028. gada dienestā plānots iesaukt arī ārzemēs dzīvojošos jauniešus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu