Somiņu kolekcijas, zelta ķēdes, krosenes – zināmās aprindās pieņemts domāt, ka tā ir zīmēšanās, par ko pieklājas paironizēt un pasmieties. Bet kādam tas viss kaut ko nozīmē, pat ja ne visiem saprotams. Vai dārgas somiņas, ķēdes, kurpes un pulksteņi mūsdienās vēl skaitās kaut kas īpašs? Jo sevišķi ņemot vērā, ka mūsdienās viltojumi ir tik labi, ka tikai smalks pazinējs īstos "gučismuči" atšķirs no lētiem pakaļdarinājumiem. Kas vispār 2023. gadā ir statusa simboli, kas nodrošina pašapziņu, "es kaut kas esmu" un "man to vajag un es to varu atļauties" sajūtu un ļauj atpazīt savējos ar līdzīgām vērtībām?
Kāpēc vispār par to aizdomājos? Singapūras somiņas dēļ. Stāsts, ko nesen aprakstījis BBC, ir šāds. Septiņpadsmitgadīga meitene no Singapūras vietnē "TikTok" lepni izrāda savu "pirmo luksusa somiņu". Tēvs viņai to nopircis par 80 Singapūras dolāriem, kas ir apmēram 60 amerikāņu dolāri.
"TikTok" sākās komentāru vētra. Milzum daudz bija to, kas izsmēja meiteni un norādīja, ka šitāda te somiņa Singapūrā (kas tiešām pārbāzta ar dārgu, pasaulslavenu dizaineru veikaliem un precēm) nu galīgi nav luksusa lieta, faktiski kaut kāds lēts štrunts. Tad jau ātrās ēdināšanas kioskus varot saukt par augstākās klases restorāniem. Nu un tādā garā.
Meitenes atbilde daudzus šokēja. Viņa rakstīja, ka, jā, varbūt jums 80 dolāri un tāda somiņa neko nenozīmē. Bet man un manai ģimenei tas ir daudz.
Jāpiebilst, ka meitenes vecāki ar četriem bērniem pārcēlās uz Singapūru no Filipīnām, viņas tēvs ir automehāniķis, un jādomā, ka nopirkt šādu somiņu meitai viņam nenācās viegli.
Skaidrs, ka mēs neviens nezinām, kāds katram ir īstais iemesls dārgu statusa lietu kolekcijas pirmā priekšmeta iegādei. Pirmajai somiņai, pirmajai zelta ķēdei, pirmajām superdārgajām krosenēm...