13. janvāra agrā rīta stundā Jēkabpilī tika novērota kritiska situācija – ūdens līmenis paaugstinājās un bija dambja plīšanas draudi. Glābēji paaugstināja gatavību, no vairākām vietām evakuēja iedzīvotājus, un atsevišķas ielas tika slēgtas. Šo dienu daudzi Jēkabpils iedzīvotāji atceras ar šoku, izmisumu un neziņu. Cilvēki darīja visu, lai glābtu savas mājas no pilnīga posta. Kā šobrīd dzīvo Jēkabpils iedzīvotāji, kuru mājas un teritorijas tika skartas visvairāk? Un kā jūtas tie cilvēki, kuru mājas glāba pilsētu no vēl lielākas applūšanas?
Steigā krāmētas mantas un liels šoks
Diviem brāļiem, Jurim un Gatim, vecāki dzīvo Jēkabpilī, Pļaviņu ielā. Arī Gatim blakus vecāku mājai ir iegādāta sava privātmāja, kuru cītīgi pēdējā laikā atjaunojis un remontējis, lai reiz ar savu ģimeni sāktu dzīvi tur.
Taču 13. janvāris mainīja visu gan brāļiem, gan viņu vecākiem. Tā kā Gatis vēl nedzīvo Jēkabpilī, liktenīgajā dienā viņš traucās uz turieni, lai piekabē saliktu pēc iespējas vairāk mantu un svarīgo lietu un paglābtu tās no plūdiem. Galvenā misija bija glābt un pasargāt vecākus.
"13. janvārī es atbraucu no Rīgas ar piekabi, un mēs mērkaķa ātrumā visu krāmējām. Sapratām, ka būs problēmas. Uzkāpjot uz vaļņa, es ieraudzīju to augsto ūdens līmeni un vižņus. Man iekšā sāka viss trīcēt un vārīties. Tiešām tūlīt būs slikti. Ir jāmūk! Bet sapratām, ka ir ļoti daudz mantu.
Piekabē sakrāvām visas svarīgākās mantas. Tās, kuras varējām pacelt un paspēt sakraut. Ļoti daudz ko neizdevās glābt – iebūvētās mēbeles un to, kas tika ieguldīts remonta laikā. To neizdevās glābt. Tas viss ir sabojāts," stāsta Gatis.