"Apkures ietekme attiecībā uz konkrētiem tipveida projektiem šobrīd individuāli vērtēta netiek, taču uzmanība tiek pievērsta tam, cik ir potenciālā kredīta ņēmēja naudas atlikums pēc fiksēto izdevumu segšanas. Piemēram, ja redzam, ka cilvēks pērk lielu dzīvokli pirmskara, nerenovētā mājā, bet naudas atlikums pēc maksājumu veikšanas (nezinot jaunos maksājumus par apkuri) ir minimāls – tad šo situāciju noteikti izrunājam," norāda Mūrnieks.
Kā vērtētāji aprēķina dzīvokļa vērtību?
Lai noteiktu dzīvokļa tirgus vērtību, vērtētāji galvenokārt izmanto salīdzināšanas metodi, kas pēc būtības nozīmē salīdzināt vērtējamo īpašumu ar citiem līdzīgiem īpašumiem, ņemot vērā jau notikušus darījumus. Piemēram, nosakot tirgus vērtību 104. sērijas divistabu dzīvoklim, tiks meklēti pēdējie darījumi ar šāda tipa īpašumiem, ar pēc iespējas līdzīgākiem parametriem (atrašanās vieta, istabu skaits, stāvs, stāvoklis, mājas puse, utt.) Ņemot vērā to, ka identiski dzīvokļi neeksistē, vērtējumā piemēro salīdzināmo īpašumu darījumu cenu samazinošās vai palielinošās korekcijas.
Piemēram, ja salīdzināmais objekts atrodas labākā lokācijā, tad darījuma cenai tiks piemērota samazinošā korekcija, jo novērtējamais dzīvoklis atrodas no tirgus perspektīvas sliktākā vietā. Ja novērtējamais dzīvoklis atrodas ēkas vidējā stāvā, savukārt salīdzināmais - 1. stāvā, tad salīdzināmā dzīvokļa cenai tiks piemērota palielinošā korekcija, nosakot vidēja stāva dzīvokļa vērtību. Jo salīdzināmie īpašumi ir līdzīgāki, jo attiecīgās korekcijas būs mazākas. Aktīva, attīstīta tirgus apstākļos salīdzināmo objektu parametru korekcijas parasti mēdz būt diapazonā līdz 30 %.