Naftas un gāzes eksporta ieņēmumi šogad varētu kristies uz pusi, salīdzinot ar gadu iepriekš. Krievijas Finanšu ministrija prognozējusi, ka kritums varētu būt 23%.
Embargo un jēlnaftas griestu dēļ Krievija sākusi zaudēt ap 160 miljoniem eiro dienā. Pēc 5. februāra, kad Eiropā tiks ieviests Krievijas naftas produktu embargo, Krievijas zaudējumu apjoms pieaugs līdz 280 miljoniem dolāru dienā. Tas nozīmēs, ka gadā tiks zaudēti aptuveni 100 miljardi dolāru.
Naftas produktu tirgus pārorientēšana būs sarežģītāka nekā jēlnaftas eksporta pārorientēšana, jo Ķīna un Indija dod priekšroku importēt lētu jēlnaftu un pašas ražot dīzeļdegvielu, kerosīnu un citus produktus.
Sākot karu Ukrainā, Krievijas diktators Vladimirs Putins rēķinājās, ka Eiropas spēcīgā atkarība no Krievijas gāzes neļaus Eiropai atbalstīt Kijivu. Tajā pašā laikā Kremlis apzinājās, ka Eiropas enerģētiskā pāreja uz zaļajiem energoresursiem ar laiku samazinātu Eiropas atkarību no Krievijas, kā arī mazinātu Krievijas ietekmi uz Ukrainu.
“Putins vismaz daļēji domāja, ka šis [iebrukuma Ukrainā] jautājums ir tagad vai nekad,” raksta Ešs.
Kara sākumā viss notika pēc Krievijas scenārija – naftas cena ļoti strauji pieauga, “Brent” markas jēlnaftai maksājot teju 140 dolārus par barelu. Gāze, kas pirms iebrukuma maksāja 90 eiro par megavatstundu, augustā maksāja 340 eiro. Eiropieši nezināja, vai izdosies sagatavoties šai ziemai, un galu galā, vasaras beigās “Gazprom” apturēja gāzes piegādes pa gāzes vadu “Nord Stream 1”.