2022. gada janvārī, kad notika Tongas zemūdens vulkāna izvirdums, tika raidīti spēcīgi triecienviļņi visā pasaulē. Izvirdums izraisīja ne tikai plašus cunami, bet arī milzīgu daudzumu klimatu sildošu ūdens tvaiku Zemes stratosfērā. Gadu vēlāk pētnieki atklāja, ka vulkāna izvirdums ir izraisījis vairāk nekā 25 500 zibens spērienu piecu minūšu laikā, vēsta raidsabiedrība BBC, norādot, ka pārspēts rekords zibens spērienu daudzumā tik īsā periodā.
Lielākā zibeņošanas koncentrācija
Sešu stundu laikā vulkāns izraisīja gandrīz 400 000 zibens spērienu. Puse no visa pasaules zibens bija koncentrēta ap šo vulkānu izvirduma laikā.
"Tā ir ekstrēmākā zibeņošanas koncentrācija, kādu mēs jebkad esam atklājuši," stāsta meteorologs un zibens eksperts Kriss Vagaskis.
Notikums radīja lielāko zibens koncentrāciju, padarot to daudz ievērojamāku par Krakatau izvirdumu 2018. gadā Indonēzijā vai 2021. gada viesuļvētras uzliesmojumu ASV dienvidos.
Tongas vulkāna izvirdums bija tik spēcīgs, ka ar ūdens tvaikiem tika sasniegts pat kosmoss. Tas ir pirmais šāda veida novērojums Zemes vulkānam.
Foto: Kā izskatās Tongas Karalistes sala pēc milzu cunami?
Piemēram, 2022. gadā zibens spērienu skaits ASV strauji pieauga. Gada laikā tika piedzīvoti 198 miljoni zibens spērienu, kas ir par 4 miljoniem vairāk nekā 2021. gadā un par 28 miljoniem vairāk nekā 2020. gadā.
Pētnieki zibeni izmanto kā galveno klimata krīzes indikatoru, jo šī parādība liecina par atmosfēras sasilšanu, kas notiek vētru laikā. Parasti tas ir saistīts ar atmosfēras nestabilitāti, kam nepieciešams salīdzinoši silts un mitrs gaiss, tāpēc galvenokārt negaisi notiek tropiskajos platuma grādos un vasaras mēnešos.