Janvāra pirmās nedēļas statistika liecina, ka Eiropa strauji atgriežas pie enerģijas taupīšanas oktobra-novembra līmenī. Pirmajās janvāra dienās gāzes pieprasījums Eiropā kritās pat par 38%, salīdzinot ar 2017.-2022. gada vidējo līmeni.
ICIS norāda, ka šāds pieprasījuma līmenis janvāra sākumā ir "apbrīnojami zems".
Tiek norādīts arī uz citiem labvēlīgiem faktoriem – Eiropā palielinājusies enerģijas izstrāde no atomelektrostacijām, kā arī vēja stacijām, jo janvāra sākums Eiropā ir visai vējains.
Vācijas faktors
Eiropas ekonomikas dzinējspēks un galvenais rūpniecības centrs Vācija pēdējos gados tikai palielināja savu atkarību no Krievijas gāzes un bija gatava pat dubultot piegādes, spītīgi pieturoties pie "Nord Stream 2" projekta.
Putina lēmums iebrukt Ukrainā strauji mainīja Vācijas nostāju, un tā ļoti strauji samazināja gan gāzes importu, gan gāzes patēriņu kopumā.
"Kopumā esošo situāciju vērtējam kā mazāk saspringtu nekā ziemas sākumā. Gāzes deficīts šajā ziemā ir mazticams scenārijs," paziņoja valsts regulators "Bundesnetzagentur".
Tiesa gan, par gāzes ekonomēšanu aizmirst nedrīkst, un ir "jātur gan acis, gan ausis vaļā".
No otras puses, Krievija zaudē savu lielāko un bagātāko klientu Rietumos. Vēl 2021. gadā vācieši importēja 52% no sev nepieciešamās gāzes no Krievijas. Pērn šī proporcija samazinājās līdz 22%. Par lielāko gāzes piegādātāju Vācijai kļuva Norvēģija (33%).
Pirmajos trīs apkures sezonas mēnešos Vācijas ražošanas sektors samazināja dabasgāzes patēriņu par 23%, salīdzinot ar analogu periodu iepriekšējos četros gados. Kopumā gan uzņēmumi, gan iedzīvotāji patērējuši par 21% mazāk gāzes. Jaungada svētku laikā patēriņš nokritās vēl vairāk – līdz 30%.
"Gāzes krātuvju aizpildījums šodien ir 90,8%," norādīts Vācijas regulatora ziņojumā.
Pagaidām Krievijas gāzes karš pret Eiropu nevedas tā, kā bija iecerējis kara noziedznieks Putins. Tomēr pagaidām priecāties ir pāragri, un jāsaglabā piesardzība, brīdina Starptautiskās Enerģētikas aģentūras vadītājs Fatihs Birols.
"ES ir sasniegusi nozīmīgus panākumus, cenšoties mazināt atkarību no Krievijas gāzes, tomēr – bīstamība joprojām saglabājas," viņš paziņoja decembrī norādot, ka "galvenais pārbaudījums Eiropu gaida 2023. gada ziemā".
Līdz ar to Eiropai ieteikts vēl vairāk samazināt gāzes patēriņu un aktīvāk attīstīt atjaunīgās enerģētikas sektoru, lai izbēgtu no krīzes nākamajā ziemā.