Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Brīžiem pieprasījums pēc bērnu antibiotikām pārsniedz piegāžu apjomus, ziņo ZVA

Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock

Ņemot vērā sezonālo ietekmi, pieprasījums pēc bērniem paredzētām antibiotikām brīžiem pārsniedz pārsniedz piegāžu apjomus, pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dace Keomeģe.

Pēc viņas paustā, ņemot vērā iedzīvotāju raizes un signālus par bērniem paredzēto antibiotiku (suspensiju) iegādi un pieejamību Latvijā, ZVA jau kopš pērnā gada 14. novembra aktīvi seko līdzi situācijai. Cita starpā ZVA pieprasa zāļu lieltirgotavām katru darba dienu iesniegt informāciju par iepriekšējā dienā aptiekām piegādātajām antibiotikām un seko visiem datiem par šo zāļu pieejamību Latvijā.

No saņemtās informācijas ZVA secinājusi, ka antibiotiku piegādes Latvijai tiek veiktas un lieltirgotavas aptiekām piegādā bērniem paredzētās antibiotikas.

Tomēr šobrīd paaugstinātā pieprasījuma dēļ ir brīži, kad piegāžu apjomi tam netiek līdzi.

Līdz ar to ZVA ik dienas uzrunā arī zāļu reģistrācijas apliecību īpašniekus un izsniedz komersantiem vēl papildu atļaujas izplatīt antibiotikas, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem.

ZVA atgādina, ka antibiotiku saprātīga lietošana ir kritiski svarīga gan paša pacienta veselībai, gan antibiotiku efektivitātes ilgākai saglabāšanai un antimikrobiālās rezistences novēršanai.

Tādēļ antibiotikas, tostarp amoksicilīnu, nedrīkst lietot nepamatoti, proti, tās nedrīkst lietot tādu slimību ārstēšanai, kurām tās nav paredzētas. Piemēram, antibiotikas nepalīdz vīrusu izraisītu infekciju gadījumā, tās iedarbojas tikai uz baktērijām un ir paredzētas konkrēto bakteriālo infekciju ārstēšanai.

ZVA arī vērš uzmanību, ka daudzos gadījumos ir pieejami alternatīvi ārstēšanas līdzekļi. Ja pacientam izrakstītās antibiotikas nav pieejamas, ārstam ir jāizraksta citas antibiotikas. Jau konsultācijas laikā ir iespējams pārjautāt ārstam, kādai rīcībai jābūt, ja kādas konkrētas zāles nebūs iespējams savlaicīgi iegādāties.

Katrā situācijā, kad kādas zāles nav iespējams iegādāties savlaicīgi, tai skaitā pasūtīt aptiekā izgatavojamas zāles vai Latvijā nereģistrētas zāles, pacientam ir svarīgi sazināties ar ārstu, lai izvērtētu citas alternatīvas.

Tāpat bērniem paredzētas antibiotikas ir iespējams pagatavot uz vietas aptiekā, un par šādu iespēju ZVA aicina jautāt jebkurā aptiekā.

Iestādē skaidro, ka aptiekas sadarbojas, un, ja arī kāda aptieka neizgatavo zāles uz vietas, tā var lūgt šīs zāles izgatavot citai aptiekai.

ZVA atgādina, ka iestādes tīmekļvietnē ir pieejama "Aptieku karte", kurā var ērti meklēt sev tuvāko aptieku. Kad ir nepieciešamās konkrētās zāles, bet ir raizes par to pieejamību, ir iespējams ērti sazināties šajā jautājumā pa tālruni ar tuvāko aptieku. Konkrētas aptiekas kontaktus var viegli atrast "Aptieku kartē".

Savukārt atsevišķās situācijās pacientus ar zālēm iespējams nodrošināt, zāles piegādājot kā Latvijā nereģistrētas zāles - tās ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles. Ārsts ir informēts par šādu iespēju un zinās un ieteiks, kā rīkoties pacientam.

ZVA informē, ka sezonālās ietekmes un palielinātā pieprasījuma dēļ dažkārt ir vērojama zāļu ar konkrētu nosaukumu īslaicīga nepieejamība.

Tomēr ZVA aicina atcerēties, ka simptomātiskai ārstēšanai pret sāpēm, paaugstinātu temperatūru un iekaisumu bieži vien var izmantot analogas zāles jeb zāles ar citu nosaukumu vai citu aktīvo vielu. Piemēram, ibuprofēna vietā var izvēlēties paracetamolu. Tāpat, ja nav pieejamas zāles konkrētā formā, ir iespēja rast risinājumu, izmantojot citas formas zāles, piemēram, bērniem suspensijas vietā var izmantot arī supozitorijus.

ZVA skaidro, ka zāļu piegāžu pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ, tostarp ražošanas aizkavēšanās, ražošanas kapacitātes problēmas - personāla un iepakojuma materiālu trūkums -, kā arī palielināts pieprasījums. Antibiotiku ražotāji lielākoties norādījuši, ka tie šobrīd ir saskārušies ar ražošanas sarežģījumiem un paaugstinātu pieprasījumu pēc antibiotikām. Arī lielākās Eiropas valstis saskaras ar antibiotiku pieejamības pārtraukumiem un, tāpat kā Latvija, visā Eiropas mērogā tiecas rast risinājumus šajā situācijā.

Arī Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norādīja, ka iedzīvotāji saaukstēšanās un vīrusu saslimšanu sezonas laikā pastiprināti pērk dažādus medikamentus saaukstēšanās simptomu un temperatūras mazināšanai.

"Epizodiski aptiekās trūkst visdažādāko medikamentu, bet tad tie atkal tiek piegādāti - šāda situācija nav nekas jauns ne Latvijā, ne Eiropā. Sociālpolitiskie procesi - gan savulaik breksits, tad Covid-19 pandēmija un Krievijas izraisītais karš Ukrainā ir atstājis ietekmi gan uz aktīvo vielu un medikamentu ražošanas intensitāti, gan raitas loģistikas iespējamību, tomēr gan aptiekas un ražotāji, gan lieltirgotavas un piegādātāji dara visu iespējamo, lai šis process būtu, cik iespējams, raits un neciestu pacienti," viņa skaidroja.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu