Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par apmaksātu papildu atvaļinājumu Dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Patlaban Latvijas likumi paredz, ka svētku dalībnieki, kas ir darba tiesiskās attiecībās, šo atvaļinājuma nedēļu var izņemt no jau uzkrātajām atvaļinājuma dienām. Par dziedātāju un dejotāju papildu atvaļinājumu raisījusies diskusija vietnē "Twitter". Viedokļi dalās, un neparasti, ka daudzi svētku dalībnieki ir... pret! Kāpēc?
"Mēs esam pret!" Dziesmu svētku dalībnieki lauž šķēpus par papildu apmaksāto atvaļinājumu svētku laikā (5)
Kādi viedokļi?
— Mārtiņš Ainis Roga (@AinisRoga) December 31, 2022
Es- pret! Tā ir darbinieka izvēle būt dalībniekam, darba devējs tajā laikā tēres resursus utt, meklē darbiniekam aizvietotāju utt. Kāpēc darba devējam būtu jaapmaksā šī izklaide? pic.twitter.com/Y2yUL1QdD9
Izrādās, daudzi svētku dalībnieki nemaz nekāro pēc apmaksāta papildu atvaļinājuma.
Nu nē. Kā vairākkārtējs dalībnieks teikšu - tas ir hobijs, izklaide, bauda. Par šo pieprasīt darba devējam dot naudu ir vienkārši izsmiekls. Katrs pats var savas dažas dienas iztērēt, ja Dziesmusvētki ir prioritāte.
— Armands 🇺🇦 (@thearmi) December 29, 2022
Es, kā ilggadējs DzSv dalībnieks, esmu PRET. Es to nedaru pienākuma pēc - tas ir mans hobijs un sirdslieta. Tā vietā valsts varētu pienācīgi atalgot kolektīvu vadītājus, kuri savu darbu dara misijas vadīti un saņem smieklīgu atalgojumu.
— Lauris Grāvelis (@lgravelis) December 31, 2022
Mamma vienmeer njeema atvaljinaajumu. Deju svetki nav darbs, driizaak pacilaajosha izklaide.
— @MaximusMinimusX (@MaximusMinimusL) December 31, 2022
Kā n-to svētku dalībnieks iniciatīvu neatbalstu. Katra paša izvēle - veltīt šai nodarbei laiku vai kam citam.
— Jana Saulīte (@Dejass) December 31, 2022
Andis Jurjāns domā, ka pieprasīt apmaksātu papildu atvaļinājumu darba devējam būtu totāli nepareizi.
Jā, es arī gribu nedēļu savam hobijam.
— Andis Jurjans (@ajurjans) December 28, 2022
Jau esmu ieplānojis. Kā reiz dziesmu svētku nedēļa. Bet man tā nepienāksies, pat ja iniciatīva aizies.
Es ļoti ceru, ka tas nebūtu slogs darba devējiem - tas būtu totāli nepareizi. Bet Dziesmu svētki ir valstiski svarīgi, īpaši tagad.
Ir arī daži sarkastiski komentāru - sak, tad jau apmaksāsim visus hobijus!
Paldies par viedokli. Manu hobiju - slēpot Alpos - arī, lūdzu, apmaksāt. Arī apmēram reizi 5 gados sanāk, neprasu pārāk daudz
— Rinalds Ruja (@Rinaldinho) January 1, 2023
Katram cilvēkam ar hobiju- čempionātu/sacensību/koncertu/izrāžu utt. laikā vajag apmaksātas brīvdienas! Makšķerēšanas čempionāts, piemēram, tur cik dienu vajag, lai aizbrauktu, uz vietas trenētos, sacensības vēl, vismaz divas dienas. 🤔
— Debora 🕊️♥️🇺🇦 (@S_Simplicitas) January 1, 2023
Ir cilvēki, kuri ir pret tāpēc, ka acīmredzot nevienus Dziesmu un deju svētkus paši nav pat televizorā redzējuši. Arī tas ir arguments.
Neatbalstu. Tas ir cilvēku personīgais hobijs, skatās arī tikai radinieki, deputāti, ministri un ārzemju latvieši. Jau pietiekami, ka šim mērķim valsts izgāž miljonus euro.
— Vineta SB (@Vinux_S) January 1, 2023
Daži diskusijas dalībnieki nobažījušies parto, kur galu galā paliek nauda. Tāpēc vien svētku dalībnieku atvaļinājumam - nē.
Šī pasākuma apmeklētāji maksā naudu par biļeti. Vai dalībnieki saņem daļu no ienākumiem? No dalībnieka viedokļa šis ir brīvprātīgi? Varbūt tad lai algo pilna laika dalībniekus?
— Mārtiņš. (@CptAlpha1) December 31, 2022
Es saprotu, kāpēc ir šāda iniciatīva. Tomēr, nezinu vai apmaksāts būtu laba lieta, zinot, ka svētku izmaksas ceļas. Es drīzāk gribētu, lai ir atvaļinājums, kā tāds, svētku dalībniekiem. Zinu, ka ir darba devēji, kuri neļauj piedalīties svētkos
— Miks (@CoinaMan) January 1, 2023
Diskusijā pazib doma, ka ne visiem darba devējiem darbinieku hobiji raisa sajūsmu. Bet ir arī saprotoši darba devēji.
Dalībniekiem nemaksā par dalību Dziesmu un deju svētkos. Viņi to dara par velti. Un savu laiku un resursus iegulda garos mēģinājumos, tērpos u.tml. , lai šie svētki vispār būtu un notiktu. Ko tajos ieguldi Tu?
— Kniipa (@Kniipa2) January 1, 2023
P.S. Es esmu darba devējs. Vai arī Tu tāds esi?
Vairākiem diskusijas dalībniekiem nebūtu žēl, ja dalībnieki saņemtu apmaksātu papildu atvaļinājumu. Lai radītu svētku sajūtu visai valstij, tiek ieguldīts smags darbs.
Turklāt, kolektīvu dalībnieki cauru gadu velta laiku mēģinājumiem, lai dažādās svētku dienās uzstātos ar koncertiem un radītu svētku sajūtu citiem. Bezmaksas.
— Ezis Lielais (@Ezis_Lielais) January 1, 2023
Labi, ir noteikti daļa tautas, kuri neapmeklē kultūras namus un koncertus un viņiem vienalga…
Par!!! Tur esmu daudz smaguma pieredzējusi kā mamma, kuras bērni vienmēr dejojuši. Vismagāk pat ir rīdziniekiem, jo viņiem neviens vakariņas, brokastis nedos, bet mēģinājumi beidzas pēc veikalu darba laika beigām. Ir gandarījums, bet dejotāji raujas ļoti smagi, arī 18.11.
— Kristīne (@Kristne20) December 31, 2022
Saprotu, ka darba devējiem jau tā nav naudas, valsts izmanto kaut kādiem nesaprotamiem mērķiem, bet Diesmusvētki! Jā, tas ir kaut kas tik tiešām tāds, kas ļoti paceļ, tāpēc man nebūtu nekas pret, bet nekas nenotiks arī tad, ja nebūs. Tos, kuri ir pret, nesaprotu, nu atturaties?
— sun flow 🇱🇻 🇺🇦 (@sunflow11438922) December 31, 2022
Es būtu par. Dziesmu un deju svētki ir svētki lielākajai daļai iedzīvotāju (turklāt diezgan unikāli, un vēttības ziņā nesalīdzināmi ar svingeru ballītēm kā te dažs minèja) un bez dalībniekiem to vienkārši nebūtu. Turklāt, tie ir reizi četros gados.
— Ezis Lielais (@Ezis_Lielais) January 1, 2023
Lai atmaksā valsts. DzS nav HOBIJS. Tas nacionālais kultūras mantojums!
— Čū (@RoxyRaw) January 1, 2023
Kurš maksās, vai vispār maksās - kas to lai zina. Visiem, kā redzam, to atvaļinājumu nemaz nekārojas. Lai nu kā, ar vai bez atvaļinājuma - dziedātāji dziedās, dejotāji dejos, un svētki būs. Parakstu vākšana "Mana balss.lv" turpinās.