Līdz šim Krievijas ekonomika ir ievērojami cietusi no sankcijām un eksporta kontroles. Sankcijas tika noteiktas par Krievijas sākto nepamatoto karu pret kaimiņvalsti Ukrainu. “Nokia” un “Ericsson” aiziešana no Krievijas varētu būt ļoti jūtama ierindas iedzīvotājiem, kuriem nu būs jārēķinās, ka pat telefonzvana veikšana būs apgrūtināta.
Krievijas varasiestādes gan norādījušas, ka "Nokia" un "Ericsson" aiziešana no Krievijas "neatstās nekādu ietekmi uz telekomunikāciju kvalitāti". Komunikācijas un masu mediju ministrs Maksuts Šadajevs paziņoja, ka Krievijas mobilie operatori parakstījuši vienošanos 100 miljardu rubļu (1,5 miljarda eiro) vērtībā ar vietējiem sakaru aprīkojuma ražotājiem.
Krievijas vadošais operators MTS atteicies komentēt šo situāciju, savukārt "Megafon", "Veon", "Beeline" un "Tele2" uz komentāru pieprasījumiem nav atbildējuši.
Valdības īstenotās programmas, atbalstot vietējos aprīkojuma ražotājus, ir palīdzējušas vietējiem operatoriem samazināt atkarību no "Nokia" un "Ericsson" sakaru tīkliem. Šogad vietējā ražojuma aprīkojuma daļa Krievijā ir 25,2%, salīdzinot ar 11,6% pērn.
Tomēr eksperti brīdina, ka ārvalstu kompāniju aiziešana no šīs nozares tirgus Krievijas telekomunikāciju jomu atsviedīs atpakaļ vismaz par vairākām desmitgadēm, kamēr pārējā pasaule aktīvi ievieš jau 5G tehnoloģijas.
"Ja, pieņemsim, šī situācija ilgs vairākus gadus, Krievijas mobilo tīklu pārklājums atgriezīsies deviņdesmito gadu beigās, kad mobilie sakari bija tikai lielo pilsētu un bagātāko rajonu privilēģija,"
sacīja Maskavas IT medija "ComNews" vadītājs Leonīds Koņiks.
Pirmās vietas, kas cietīs no ārvalstu kompāniju aiziešanas, būs lauku reģioni. Visticamāk, ka mobilie operatori no lauku apgabaliem uz pilsētām pārvedīs strādājošo aprīkojumu. Tāpat programmatūras atjauninājumu trūkums var tīklu padarīt ievainojamāku, piemēram, attiecībā pret kiberuzbrukumiem.