Četrgades lielākais futbola (vai pat visa sporta) notikums jeb Pasaules kausa (PK) izcīņa ir galā. Ļoti atšķirīgu iemeslu dēļ šis finālturnīrs pavisam noteikti būs viens no atmiņā paliekošākajiem.
Šo turnīru arī pēc 10, 20 un 30 gadiem nevarēs vērtēt viennozīmīgi. Tas, protams, ja nerealizēsies Džanni Infantīno ideja par PK piešķiršanu Irānai, kur, viņa vārdiem sakot, "visi jau nav monstri". Tikai Irānas gadījumā mēs pieredzētu turnīra organizētājus, kas izpelnītos vairāk kritikas nekā Katara.
Politikas līkloči organizatora izvēlē un nevērība pret darbinieku dzīvībām ir šā finālturnīra viena monētas puse. Nevaram tomēr ieslīgt tikai negācijās, jo Katarā pieredzējām arī vēsturiskus mirkļus.
Bet vispirms par turnīra organizētības aspektu.
Asiņains turnīrs
Jau pirms finālturnīra "The Guardian" vēstīja, ka finālturnīra sagatavošanā dzīvību zaudēja kopumā 6500 viesstrādnieku. Nāves iemesli bija visdažādākie - darba drošības neievērošana, pārkaršana, necilvēcīgi darba apstākļi utt. Pati Katara pirms turnīra norādīja, ka mirušo strādnieku skaits mērāms 400-500 nāvju robežās.
Pamats šādai skaitļu atšķirībai ir fakts, ka orgkomitejas pārstāvji allaž norādījuši, ka lielais vairums viesstrādnieku miruši "dabīgos apstākļos".
Pirms finālturnīra cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" un "Amnesty International" aicināja Kataru un FIFA izveidot fondu vismaz 440 miljonu ASV dolāru apmērā (prēmijās izdalītā kopsumma), no kura mirušo viesstrādnieku tuviniekiem tiktu izmaksātas kompensācijas.