Tikpat dažādi, kā iemesli, kāpēc cilvēks kļūst par emocionālu varmāku, var būt arī attiecību modeļi un veidi, kā emocionālā vardarbība var izpausties. Augstāk minētie ir vien piemēri, lai palīdzētu aizdomāties par to, vai attiecībās ir līdzīgi izaicinājumi un problēmas.
Emocionālās vardarbības tests
Vēl viens veids, kā censties pārliecināties, vai attiecībās kāds ir emocionāls varmāka, ir veikt emocionālās vardarbības testu, iesaka psiholoģe Inese Lapsiņa. Svarīgi sev godīgi atbildēt uz zemāk esošajiem jautājumiem.
Vai partneris(-e) ir mutiski pazemojis tevi ģimenes priekšā bez iemesla?
Vai partneris(-e) tev neuzticas un kontrolē, ja esi ārpus mājas?
Vai partneris(-e) bez atļaujas ir ieskatījies tavās personīgajās mantās, tajā skaitā e-pastā, telefonā?
Vai partneris(-e) ir aizliedzis tikties ar draugiem?
Vai partneris(-e) bez iemesla ir pacēlis balsi?
Vai partneris(-e) ir centies iebiedēt ar žestiem?
Vai partneris(-e) ir slēpis savus ienākumus?
Vai partneris(-e) lēmumu pieņemšanas laikā ignorē tavu viedokli?
Vai partneris(-e) regulāri draud ar attiecību izbeigšanu?
Vai partneris(-e) kādreiz ir izsekojis, lai pārliecinātos, ka nemelo?
Ja atbildes lielākoties ir "jā", vērsies pēc palīdzības, jo emocionāli vardarbīgas attiecības pašas no sevis neuzlabosies. Ja attiecībās ir kāda no emocionālās vardarbības pazīmēm, neklusē, nekautrējies un neatliec palīdzības meklēšanu! Ja tevi māc šaubas – ir vai nav vardarbība, bet attiecības ar partneri ir saspringtas un tajās nejūties droši vai kopumā rodas sajūta, ka attiecībās jūties slikti, tas ir pamatots iemesls, lai vērstos pēc profesionālas palīdzības.
Labklājības ministrijas mājaslapā, sadaļā "Emocionālā vardarbība – neredzama, bet īsta", apkopotā veidā atrodama informācija par emocionālo vardarbību, pieejamo valsts atbalstu tiem, kuri cieš vai ir cietuši no emocionālās vardarbības ģimenē, kā arī par pieejamo atbalstu vardarbības veicējiem, lai mainītu šādu uzvedību.