EK būtu jāietur stingra pozīciju sarunās ar vakcīnu ražotājiem, tiecoties panākt līgumu grozījumus, kas ļautu bez finansiālām sankcijām samazināt pasūtīto vakcīnu apjomu un atcelt piegādes, kad dalībvalstis saskaņā ar faktisko epidemioloģisko situāciju to uzskata par vajadzīgu. Tāpat situācijās, kad ir identificēts vakcīnu ziedojuma saņēmējs, vakcīnas būtu jāpiegādā uzreiz ziedojuma saņēmējam tieši no ražotāja noliktavas.
Ministrs arī uzsvēra, ka būtu jāapsver atgriešanās pie standarta nacionālajām iepirkuma procedūrām kā alternatīvas pašreizējiem ES kopīgajiem iepirkumiem.
ES Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmē ministri diskutē par virkni aktualitātēm, tostarp Eiropas veselības vienoto datu telpu, kas ir nozīmīgs solis ceļā uz Eiropas mēroga digitālo transformāciju, Eiropas plānu psihiskās veselības jomā un pakalpojumu pieejamību dalībvalstīs, onkoloģisko slimību profilakses stiprināšanu ar agrīno diagnostiku un citām aktualitātēm.
Kā ziņots, EK ar vakcīnu ražotājiem noslēgtie līgumi paredz, ka ikvienai ES dalībvalstij jāiegādājas iepriekš pasūtītais vakcīnu apjoms, neskatoties uz to, ka līdz ar vakcinācijas aptveres pieaugumu un pandēmijas pakāpenisko mazināšanos, zūd vajadzība iegādāties visas vakcīnas, kurām dalībvalstis pieteicās pandēmijas uzliesmojuma laikā. Šobrīd līgumi neparedz iespēju atteikties saņemt pasūtītās vakcīnu devas bez finansiālām sekām dalībvalstij. Atteikšanās gadījumā dalībvalstij tāpat būtu jāsamaksā par visām pasūtītajām devām. Arī vakcīnu devu pārcelšana notiek ar atsevišķiem līgumu grozījumiem un ražotāja nosacījumiem, kam dalībvalstīm ir jāpiekrīt.
Šobrīd daudzās ES dalībvalstīs izveidojusies situācija, ka daļu vakcīnu nav iespējams paspēt izmantot nacionālajās vakcinācijas kampaņās līdz šo vakcīnu derīguma termiņa beigām.