Ceturtdien, 8. decembrī, Saeima atbalstīja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu noraidīt iniciatīvas par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību tālāku vērtēšanu. Lēmums radījis dažādas reakcijas. Iniciatīvas atbalstītāji sociālajos tīklos pauž vilšanos un šausminās par kāda deputāta izteikumiem.
"Tas bija pretīgi." Cilvēki sociālajos tīklos apspriež Saeimas deputāta izteikumus par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību (21)
Dziļa vilšanās
Sociālajos tīklos cilvēki izsaka gan vilšanos, gan izbrīnu par to, cik vienkārši, izrādās, ir nepildīt Satversmes tiesas lēmumu. Izskan arī ļoti emocionāli vērtējumi. Dzejniece Inga Gaile raksta: "Mūsu Saeima: Putins ir varmāka, mēs viņu uz Hāgu, viņš ir atbildīgs par genocīdu, BET dažas lietas tomēr pareizi dara.
Ļoti apnikusi šī liekulība."
Māris Sants, kurš jau daudzus gadus dzīvo Anglijā, saka: "Un mani daudzi draugi un daudzi radi joprojām, un joprojām balso par nacionāļiem, zemniekiem, šleseristiem, reģionāļiem un, jo lūk viss cits ir bijis svarīgs mūsu tautai, tikai ne mēs. Tātad, ja Tu esi manu draugu sarakstā, un nākošajās vēlēšanās gatavojies balsot par kaut vai vienu cilvēku, kas ir šeit balsojis "par" tad droši vari mani atdraugot. Negribu ar Tevi NEKO. Ne runāt, ne tikties, pat ne tik daudz kā pazīt. Mēs visi kādreiz stāvējām uz barikādēm. Ja Tu tā gribi balsot, tad negribu ar Tevi pat runāt, jo Latvija TEVIS dēļ ir padarīta nederīga daļai no tiem, kas Latviju patiesi mīl."
"Tas bija šausmīgs teksts"
"Dzīvesbiedru" iniciatīvai ir daudz pretinieku, kā redzams pēc balsojuma – arī Saeimā. Par vienu no iniciatīvas pretinieku izteiksmīgākajām figūrām izvirzījies deputāts Česlavs Batņa no Apvienotā saraksta. Vakardienas Saeimas diskusijā, apspriežot iespēju tālāk vērtēt "Dzīvesbiedru" iniciatīvu, deputāts no tribīnes cita starpā izteicās, ka ir "dabas likumi", ar to domājot, ka pēcnācējus rada vīrietis un sieviete. Deputāts teica: "Paskaidrojiet zinātniski – vai tiešām viena dzimuma dzīvnieciņi var radīt pēcnācējus, kas ir mūsu valsts pastāvēšanas pamatā."
“Batņa un viņa dzīvnieciņi” Apvienotā Šantāžas saraksta loceklis par viendzimuma ģimeņu atzīšanu Latvijā no Saeimas tribīnes cilvēku mīlestību vienam pret otru un vēlmi likumiski atzīt šo savienību salīdzina ar divu viena dzimuma dzīvniekiem, kuri nevar radīt pēcnācējus, jomajo! pic.twitter.com/r4v87FVgDw
— Cardinalis Ravus (@CardinalisRavus) December 8, 2022
Sociālajos tīklos deputāta izteikums sacēla vētru.
Mēs esam nonākuši 2022.gadā, kur izbijis skolas direktors homoseksuālus cilvēkus saukā par dzīvnieciņiem, turklāt uzskatot, ka visiem ir obligāts pienākums vairoties, prasot vēl pierādījumus tam, ka tā notikšot. Man ir drausmīgi žēl, ka šāds cilvēks vadīja izglītības iestādi. 🤯
— Antresols (@Antresols) December 8, 2022
Daudziem zināmu šoku radījis fakts, ka cilvēks agrāk strādājis skolā.
Iedomājieties, šis te tikko bija direktors vienā no LV lielākajām skolām. Ne pārāk labi sanāca, ja kas.
— Gundega Skruze-Janava (@GundegaFelicity) December 8, 2022
Diemžēl šis Saeimas sastāvs ir sabiedrības spogulis ar visām tajā esošajām problēmām, ieskaitot,augstvērtīgas izglītības un veselā saprāta trūkumu.Negribētu,lai mani bērni mācītos skolā,kuru vada tik aprobežots direktors.
— ZR (@ZRutkovskis) December 9, 2022
Sociālajos tīklos turpinās arī diskusija, kāda ir ģimenes galvenā jēga - vairoties?
Arguments par dzīvniekiem ir jau vecs, n-tās reizes atspēkots un vienkārši muļķīgs, bet šeit mani tramīgu darīja kārtējais uzsvars uz to, ka pēcnācēju radīšana ir ģimenes vienīgā jēga. nu cik var.
— Agnese Logina 🇱🇻❤️🇺🇦 (@ms_logina) December 8, 2022
Tehniski ņemot, viss pareizi. Cilvēki ir dzīvnieki un viena dzimuma cilvēku pāris nespēj radīt pēcnācējus.
— Kārlis Gabrilovičs (@Karlitto_G) December 9, 2022
Vienlaikus, tas arī apliecina Batņas aprobežotību. Viņam ir 0 izpratne par dabu (seksualitātes izpausmes dzīvnieku pasaulē) un arī attiecību sociālo pusi cilvēku vidū.
Daži komentēja Batņas izteikumus lakoniski.
Tas bija pretīgi.
— Edgars Oliņš (@OliEdgars) December 8, 2022
Tas bija šausmīgs teksts 🤢🤮
— Kadiķkvēpiņš 🇺🇦 🐅 (@AnitraTooma) December 9, 2022
Daži komentētāji, vērojot notikumus Saeimas tribīnē, noraizējušies ne tikai par vakar redzēto vien.
Ja salīdzina ar Tautas frontes deputātiem, mūsu parlamenta vidējā intelekta līmenis ar katru sasaukumu dramatiski krītas, bet nekaunīga aprobežotība jau kļūst par normu un beidz pārsteigt
— Andris Eglitis (@AndrisEglitis2) December 8, 2022
Skaidrs ir viens - diskusijas un strīdi ne tikai par "Dzīvesbiedru" iniciatīvu, bet to, ko tās pieņemšana, pareizāk sakot, nepieņemšana izgaismo gan Saeimā, gan sabiedrībā, turpināsies.
Man šo dzirdot ir skaidrs, ka deputāts redz sabiedrību kā sivēnu fermu, kur mums vajadzīgi tikai tie kas plāno vairoties. Karjera, veselibas problēmas u.c. iemesli mūs neinteresē. Man jau liekas ka valsts kapitāls (cilvēks) ir kvalitāte nevis kvantitāte. 🤯
— Romans Arhipovs (@RomansArhipovs) December 8, 2022
Par ko iestājas iniciatīva
Iniciatīvas mērķis ir Dzīvesbiedru likuma pieņemšana. Tā būtu garantija ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai. Iniciatīvu iesniedza kustība "Dzīvesbiedri", un par to portālā “Mana balss” parakstījās vairāk nekā 23 544 Latvijas iedzīvotāji.
Šīs iniciatīvas tālāku vērtēšanu Saeimā atbalstīja 32 deputāti no partijām "Jaunā vienotība" un "Progresīvie", bet pret balsoja 50 pārējo politisko spēku deputāti. Latvijas Satversmes tiesa Latvijas likumdevējiem ir uzdevusi nodrošināt visu ģimeņu, tai skaitā ārpus laulības kopā dzīvojošo pāru juridisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību.
Tieslietu ministrijā ir izstrādāts Civilās savienības likums. Tas darbotos kā tiesisks regulējums, kas dotu iespēju ikvienai personai noslēgt civilo savienību ar citu personu, ar kuru tai ir kopīga mājsaimniecība. Saeimas Juridiskā komisija šonedēļ lēma neturpināt 14. Saeimā skatīt iepriekšējā parlamentā līdz galam neizskatīto Civilās savienības likumprojektu.