Izdevums "Politico" ir atzinis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski par 2022. gada Eiropas ietekmīgāko cilvēku.
"Viņš turpinās virzīt Eiropu." Arī "Politico" atzīst Zelenski par gada Eiropas ietekmīgāko cilvēku (3)
"Eiropa mainās. Kontinents pārvērtē savas stratēģiskās attiecības, sāk nopietni uztvert aizsardzību, pārdomā politiku tirdzniecības, [jaunu ES dalībvalstu] pievienošanās un enerģētiskās drošības jomās. Vispārīgi runājot, tā pārdomā, ko nozīmē būt eiropietim - un tas lielā mērā ir par Ukrainas prezidentu kļuvuša komiķa dēļ," rakstīja "Politico", pamatojot savu izvēli.
"Šī nav pirmā reize pēdējos gados, kad Ukrainai uzbrukusi Krievija. (..) Iemesls, kāpēc šoreiz situācija ir citāda, ir Volodimirs Zelenskis - personība, kurai Eiropa ne tikai uzticas, bet arī apbrīno un seko, atšķirībā no iepriekšējiem Ukrainas prezidentiem.
Tikai paskatieties, kā Eiropas līderi, kas uzvarējuši vēlēšanās, skrien uz Kijivu, lai nofotografētos kopā ar nopietna izskata 44 gadus vecu vīrieti savā par ikonisku kļuvušajā olīvzaļajā T-kreklā. Politiķi ilgojas, lai viņus redzētu stāvam blakus viņam."
"Zelenskis ir pārliecinājis pārējo Eiropu, ka tās nākotne ir saistīta ar Ukrainas nākotni, kam maz kāds ticēja pirms Krievijas iebrukuma februārī.
Viņa komunikācijas iemaņas bija ļoti svarīgas. Viņa retorika skaidri parāda Krievijas režīma, pret kuru viņš cīnās, ļaunprātību, kliedējot lielā daļā Eiropas - sevišķi Berlīnē un Parīzē - ticību tam, ka Maskava var būt partnere."
"Zelenska prasme izmantot sociālos medijus, tradicionālos medijus un Rietumu kultūras institūcijas (piemēram, parādoties "Grammy" balvu piešķiršanā vai Kannu kinofestivālā) ir pietuvinājusi šo karu Rietumiem, pārliecinot līderus un sabiedrību, ka viņa cīņa ir arī viņējā."
"Tas dod viņam varu panākt, lai Eiropa darītu, ko viņš grib. Ja viņš grib ieročus, viņš tos saņem, pat ja tas nozīmē mainīt Vācijas ilgstošo politiku tos nepārdot. Ja viņš grib sankcijas [pret Krieviju], viņš tās saņem, pat ja tas nozīmē, ka Eiropa pārcieš enerģijas krīzi un smagu ziemu ar augstām gāzes cenām. (..) Viņam pat izdevās pārvarēt ilgo strupceļu valsts ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā, kas bija iesaldēta kopš 2013.g ada. Bloka līderi jūnijā piešķīra Ukrainai kandidātvalsts statusu."
"Kamēr Zelenskis ir dzīvs, viņš turpinās virzīt Eiropu tajā virzienā, kādā vēlas," rezumēja "Politico".
"Politico" sastādītajā Eiropas ietekmīgāko cilvēku sarakstā, kura augšgalā ir Zelenskis, ir pavisam 28 cilvēki - 18 vīrieši un 10 sievietes. Puse no viņiem ir politiķi, bet pārējie 14 ir diplomāti, ekonomisti, pedagogi un klimatologi.
Sarakstā iekļautie cilvēki, neskaitot Zelenski, arī sadalīti trīs kategorijās - darītāji, sapņotāji un traucētāji.
Deviņi "darītāji" ir Vācijas ekonomikas un klimata ministrs Roberts Habeks, Eiropas Centrālās bankas prezidente Kristīna Lagarda, Sabiedroto spēku virspavēlnieks Eiropā Kristofers Kavoli, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, Eiropas Komisijas Tirdzniecības ģenerāldirekcijas Stratēģijas nodaļas vadītājs Denī Redonē, Francijas politiķe Marina Lepēna, "Frontex" direktore Aija Kalnāja, Eiropas Komisijas prezidentes kabineta vadītājs Bjerns Zeiberts.
Starp deviņiem "sapņotājiem" pirmajā vietā ir Somijas premjerministre Sanna Marina, bet pēdējā vietā - Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kuru "Politico" nodēvējis par "zaudētāju".
Starp deviņiem "traucētājiem" ir jaunā Itālijas premjerministre Džordžija Meloni, Ungārijas premjers Viktors Orbāns, Francijas kreisais politiķis Žans Liks Melanšons, ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone, Grieķijas premjers Kiriaks Micotakis, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Pērn ""Politico" par Eiropas ietekmīgāko cilvēku atzina toreizējo Itālijas premjerministru Mario Dragi.