Dzeramnaudas jautājums vienmēr bijis diskutabls. Dažiem dzeramnaudas došana liekas pašsaprotama, daži jautā - kāpēc viesmīlim jādod dzeramnauda? Tad jau jādod arī automehāniķim, pārdevējam, sētniekam?
Vai kafejnīcā dzeramnaudu dot ir obligāti? Kārtīgs cepiens vietnē "Twitter" (26)
Mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzvirmoja īsts cepiens. Bija ko teikt gan tiem, kas dod, gan tiem, kas ņem, gan tiem, kas nesaprot, kāpēc kādam vēl būtu kaut kas jādod.
Eļļu ugunī pielēja kāds tvīts - tā īpašnieks gan pēcāk teica, ka tik ļauni jau nemaz nebija domāts. Ja mēdz teikt - kas dzērājam prātā, tas uz mēles, tad te laikam jāsaka - kas nogurušam bārmenim uz sirds, tas "tviterī".
Sirsnīgs "Ej dirst" visu man zināmo bārmeņu, oficiantu un viesmīļu vārdā. https://t.co/FrFDRQEKH4
— Artis 'Dzelzis' Andersons (@Dzelzis1) December 3, 2022
Ohoho. Kā tad īsti ir - gūt var ņemot, gūt var dodot?
Tā tas ir bijis un vienmēr būs
Daudziem cilvēkiem dzeramnaudas jēdziens ir pilnīgi saprotams. Tā vienkārši ir pieņemts - par labu darbu pateikt paldies dzeramnaudas veidā. Turklāt ne jau tikai viesmīļus var prēmēt.
Twitterī lasu diskusiju par dzeramnaudas atstāšanu restorānos. Tā ir izvērtusies augstos toņos. Man viedoklis ir šāds.Dzeramnaudas ir jāatstāj, tas tā ir bijis vienmēr un būs. Es dzeramnaudu atstāju arī citiem pakalpojuma sniedzējiem, kas nav Horeca.
— Andris Reizenbergs 🇱🇻 (@A_Reizenbergs) December 5, 2022
Man reāls šoks par komentāriem! Pat nevarēju iedomāties, ka mēs tādi kapeiku pi….. Dzeramnaudu krogos atstāju gandrīz vienmēr un ar prieku, dažkārt pat par pusdienu piedāvājumu, ja labs krogs un laba pieredze.
— Sandra Lapsiņa (@sandra_lapsina) December 4, 2022
Dzeramnaudu viesmīļiem dod par attieksmi,nevis par to ka viņš tev pienes makaronus un Bauskas gaišo. Tāpat arī citās apkalpošanas sfērās man nav žēl kurjeram vai Depo krāvējam,ja vien attieksme ir atbilstoša. Un uz Ziemassvētkiem pastniekam un atkritumu izvedējiem.
— sam zemitis (@SamZemitis) December 5, 2022
Kā tad ar skolotājiem un kasierēm?
Dzeramnaudas ir tradīcija restorānos un kafejnīcās. Bet kā tad ar citām vietām, kur saņemam apkalpošanu un, piemēram, kasiere vēl uzsmaida un novēl labu dienu? Kā ar skolotājiem, kuri visu dienu noņemas ar bērneļiem, kas stundās špiko un starpbrīžos nebalsī klaigā?
Es uzskatu, ka nav jāatstāj, darba devējam jāspēj maksāt normālu atalgojumu, ar savu darbību principā veicini cilvēka sociālo neaizsargātību. Es dažreiz atstāju, ja darbinieks veic kaut ko tādu, kas viņam nebūtu jādara, nav tiešajos darba pienākumos.
— Kārlis Dūmiņš (@KDumins) December 5, 2022
riebjas dzeramnaudas, es tāpēc neeju uz restorāniem. Un kā muļķe vnm jūtos pie friziera, manikīra. Man tad par labu darbu zobārstam būtu jādod? Ārstam, skolotājam, Drogu kasierei?
— Lietussargs (@Lietussargs1) December 4, 2022
Es esmu skolotāja. Man arī nemaksā tik daudz, bet tāpēc man studenti pēc nodarbībām nedod 2 eiro par "labu darbu". Mūsu valstī ir minimālā, oficiāla alga ar nodokļiem. Te nav Amerika, kur jāpārtiek no dzeramnaudas.
— Alsy (@ievaals1) December 4, 2022
Galu galā - par ko īsti pienākas dzeramnauda? Par normāli izdarītu darbu? Par īpašu attieksmi? Ja tā, kādēļ vieniem pieņemts maksāt, bet citiem ne?
Daudzi komentētāji arī spriež: kas, diez, domāts ar dzeramnaudas burciņu pie kases kafejnīcās un bāros? Vai tiešām jāmaksā dzeramnauda par to, ka tu man pagatavo kafiju vai ielej alu, par ko es samaksāju?
Ja apkalpotājs ir kaut drusku pacenties, lai tu jūties gaidīts, nav problēmu, protams.
— Miņins 🏴☠️ (@juris_8) December 5, 2022
Ko darīt, ja viesmīlis ar visu savu esību rāda, ka tu viņam esi apgrūtinājums? Vai, ja viņš visas ēdienreizes garumā kko jauc, aizmirst un bez maz vai gribas iet viņam palīgā?
A skolotājiem? Kāpēc viņiem pēc stundas katrs neiemet groziņā eirīti? Nu ok, stingrajiem tikai 0.50 eur
— Ilze J-Kreituse (@Kreituse) December 4, 2022
Man vienmēr “dzeramnauda” ir asociējusies ar tādu bagātā (un baltā) cilvēka pārākuma konceptu. Še, tev graši par to, ka pareizi uzsmaidīji, ātrāk atnesi šķīvi. Bagātais baltais oknkulis pamet monētas ubagam par kaut kādu pakalpojumu. Stulbums!
— Luna (@MagnaLunaCarta) December 4, 2022
Dzeramnaudas - Stokholmas sindroma paveids?
Vai dot dzeramnaudas vispār nenozīmē atbalstīt darba devējus, kuri maksā darbiniekiem nepietiekami? Ar domu - gan jau pārējo piepelnīs dzeramnaudās. Un, galu galā, teju ikviens dzīvē saticis viesmīli, kurš uzskata, ka dzeramnauda viņam vienkārši pienākas. Jo - tā vienkārši ir.
Es uzskatu, ka nav jāatstāj, darba devējam jāspēj maksāt normālu atalgojumu, ar savu darbību principā veicini cilvēka sociālo neaizsargātību. Es dažreiz atstāju, ja darbinieks veic kaut ko tādu, kas viņam nebūtu jādara, nav tiešajos darba pienākumos.
— Kārlis Dūmiņš (@KDumins) December 5, 2022
3) Latvijā pamatā esmu novērojis 2 apmeklētāju kategorijas - vieni atstāj dzeramnaudu vienmēr, otri neatstāj nekad.
— Sportsmenis (@sportsmenis) December 5, 2022
Rezultātā viss šis marasms tiek tolerēts. Un par viesmīļiem strādā kaut kādi neieinteresēti pusaudži. Kad pēdējo reizi redzēji 50gadīgu viesmīli Latvijā?
Dzeramnauda ir labs izgudrojums, kad vēlies vismaz kautkā atlīdzināt par sveša cilvēka īpašām rūpēm un sirsnību, kaut viņam tā nebija obligāta. Bet tas nenozīmē, ka nav gadījumi, kad dzeramnaudu atstāt būtu kautkāds Stokholmas sindroma paveids.
— Ewitta F (@azzulum) December 3, 2022
Dzeramnauda ir iemesls, kas ļauj "extras" īpašniekiem nemaksāt personālam normālas algas. Šobrīd daudzās valstīs tā ir sistēma - mēs maksājam sūdīgi, lai klienti protas un piemet. Tas nav forši. Es balsotu par kultūru, kurā viesmīlis defoltā pelna normāli. Ar visiem nodokļiem.
— L (@IntoShark) December 4, 2022
Nedodiet dzeramnaudu Japānā
Daži komentētāji dalās ar pieredzēto ārzemēs. Ir valstis, kurās dzeramnaudas ir kā likums - tā pienākas! Bet ne visur dzeramnaudas ir pašsaprotama lieta.
Starp citu, kad Amerikā restorānā atstājām dzeramnaudu 10% no rēķina, tad pie mums pienāca menedžeris un teica, ka saprot, ka mēs neesam vietējie un nezinām LA likumus, bet viņiem dzeramnauda esot 15%, lūdza piemaksāt. Tik dusmīgs es nebiju vēl bijis.
— Andris Reizenbergs 🇱🇻 (@A_Reizenbergs) December 6, 2022
Japānā mazliet aizmirsos un nejauši atstāju vairāk naudas kā vajag, un čalis man skrēja pakaļ, lai atdotu to starpību. Viņiem dzeramnauda ir tāds kā uzbrauciens un bad energy. LV, ja viss patīk, kāpēc gan neatstāt, kā arī gaidām, kad varēs "tipot" ar karti.
— Janis Konons 🇯🇵 (@janiskonons) December 5, 2022
Gruzijā, dzeramnauda tiek ierēķināta uzreiz čekā, bet vienu reizi, es palūdzu izrēķināt ārā. Kopumā, dzeramnaudu uztveru kā komplimenta pateikšanu, par izcilu apkalpošanu.
— Matīss Jēkabsons (@MatissJekabsons) December 4, 2022
Tikko atgriezos no Čīles. Čekos standartā ir iekļauta 10% dzeramnauda. Pirms apmaksas viesmīlis jautā vai maksāšu aprēķināto vai arī vēlos veikt izmaiņas.
— Kārlis Staris (@KStaris) December 4, 2022
"Tie, kas neko neatstāj, ir fujaki"
Ko domā paši dzeramnaudu saņēmēji?
Kad es sen, sen atpakaļ,kādi 6 gadi, pieteicos Čilli picā strādāt,man tā arī teica,ka algu sastāda dzeramnauda, un esmu pārliecināta,ka tas tā arī ir tagad. Tā ir vienkārši ierasta prakse,es nesaprotu kāpēc par kaut ko tādu vajag taisīt traci. Ja esi skopulis,tur neko neizmainīs.
— Madara🕊🇺🇦 (@mooneshe) December 4, 2022
Ar ko bāra salējējs, oficiants u.c. atnes/padod darbinieki ir īpašāki par veikala kasieri, būvmateriālu veikala krāvēju, apkopēju u.c. apkalpjošās sfēras darbiniekiem?
— Pēteris PRO (@PeterisPro) December 4, 2022
Nuu… es kā bijusī viesmīle… tie, kuri neatstāj kaut eiro dzeramnaudā vai saber centus, ir fujaki. Par tiešàm labu apkalpošanu.
— Krista Irbe (@KristaIrbeASK) December 3, 2022
Es savam automehāniķim šad un tad atstāju tipu, jo zinu, ka darba devējs nekādu super algu nemaksā, labo manu auto kā savu un mēdz uzskaitīt kādu darba stundu mazāk. Varbūt nav pareizi, bet tas arī man liek justies labāk 🤷♀️
— Laura (@neputns) December 4, 2022
Strādāju ļoti augstas klases restorānā(ne Latvijā). Dzeramnauda bija jau rēķinā iekļauta,10% no summas. Un tas nebija tā-ooo,šodien strādāju,man pienākas. Tā tika izmaksāta algas dienā,jo bija sadalījums-restorāns,virtuve,bārs,banketi. Bija viesi,kuri atstāja arī individuāli Tev.
— Laura -Justīne 🃏(at 🏡) (@ZinatnieceZaara) December 4, 2022
Būt vai nebūt dzeramnaudām?
Skaidra lieta, cepieni nāk un iet, un dažas lietas nemainīsies. Un, kā saka "Twitter" lietotājs Klāvs, dzeramnauda nav atkarīga no nozares. Tomēr, ja runājam konkrēti par viesmīlības nozari, tad vajadzētu cerēt, ka šis tas mainīsies. Piemēram, viesmīļu algas - lai dzeramnaudas būtu tikai kā jauks žests un Eiropas restorānu kultūras rituāls, nevis nepieciešamība nopelnīt.
Dzeramnaudu cepiens.
— Klāvs (@KlavsTaimins) December 4, 2022
Tēze.
Dzeramnauda nav atkarīga no nozares.
Tā ir atkarīga no tās devēja.
Ja es uzskatu, ka man ir pieņemami un svarīgi kādam pateikt mantisku paldies, es to darīšu.
Negaidu pretī to pašu.
ASV viesmīļi skrien pakaļ un pieprasa 20% dzermanaudu, jo pamatalgu tiem praktiski nav. Japānā viesmīļi skrien pakaļ un atdod atstāto dzermnaudu, jo algas pietiekošas, dzeramnauda apvaino. Ja LV sabiedrība nevēlas dzeramnaudas, mums kopā jāvienojas maksāt viesmīļiem pilnas algas
— Janis Oslejs (@Oslejs) December 5, 2022