Daļa Latvijas ģimeņu palika valsts neaizsargātas. Satversmes tiesas spriedums netika izpildīts noteiktajā termiņā.
Pozitīvās pārmaiņas likumdošanas līkločos
Kristīna Garina atzīmē arī dažas pozitīvām likumdošanas pārmaiņas. Civilās savienības likums nonāca līdz Saeimas balsojumam un tika atbalstīts divos lasījumos. Vēsturiskā pēdējo divu desmitgažu griezumā šis viennozīmīgi ir pagrieziena punkts, saka "Mozaīkas" priekšsēdētāja.
Nenotikušais trešais lasījums, kuru apturēja tikai kvoruma sabotāža un jautājuma izslēgšana no dienas kārtības, nav jāskata kā visa sarežģītā likumdošanas iniciatīvas procesa neveiksme, bet drīzāk kā šķērslis, kuru šoreiz neizdevās pārvarēt, uzskata Garina.
Tiesiskās situācijas uzlabojumi ir notikuši Pacientu tiesību aizsardzības likumā. Tā grozījumos paredzētas tiesības par pacienta ārstniecību vai atteikšanos no tās lēmumus prioritāri pieņemt pacienta izvēlētai pilnvarotai personai.
Tas palīdz risināt situācijas, kad par kāda cilvēka veselību kritiskus lēmumus pieņem asinsradinieks, kas šo cilvēku, iespējams, nav saticis gadiem, nevis dzīvesbiedrs, kuram šobrīd formāli vienkārši nav iespējas tapt reģistrētam kā valsts atzītam ģimenes loceklim.
Tāpat par pozitīvu tendenci LGBT tiesību jomā var uzskatīt grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas tagad iekļauj tiesības militārpersonām, kas atgriezušās no starptautiskajām operācijām, saņemt rehabilitāciju ārzemēs kopā ar laulāto vai faktiskās kopdzīves partneri un bērniem. Tādējādi faktiskā kopdzīve tiek atzīta vēl vienā nozīmīgā valsts pakļautībā esošā jomā.
Laikietilpīgs, bet ārkārtīgi svarīgs process LGBT tiesību attīstībā šobrīd notiek dažādās Latvijas Administratīvajās tiesās, stāsta Kristīne Garina.