Dažkārt jaunieti sarunā ar vecākiem kaitina un atgrūž vecāku paustie stereotipi vai nepareizi pieņēmumi.
Biežāk dzirdētās kļūdas, ko pieļauj vecāki, ir apgalvojumi, ka seksuālo orientāciju ir iespējams izārstēt, ka tā ir tikai "fāze", ka bērns tikai "eksperimentē" un ka pie visa vainīgs internets, telefons, slikti draugi un tamlīdzīgi.
Visvairāk savstarpējās attiecības ar LGBT bērnu iedragā negatīvi komentāri vai "jociņi" par kopienu, pārmetumi viņa piederībai.
Jaunieši no LGBT+ kopienas var saskarties ar mobingu, emocionālu un fizisku vardarbību skolā vai sabiedrībā. Lai tiktu galā ar šo atraidījumu, viņi var pievērsties atkarību izraisošo vielu lietošanai, uzvesties riskanti, iesaistīties likumpārkāpumos vai pilnībā izolēties no sabiedrības, kas traucē attīstīt viņu talantus un hobijus.
LGBT+ bērna vecākiem jācenšas pamanīt pārmaiņas bērna uzvedībā, kas varētu liecināt par pazemošanu skolā. Tās varētu izpausties kā pēkšņas izmaiņas uzvedībā, pasliktinājušās sekmes, nevēlēšanās apmeklēt skolu, izolēšanās no apkārtējiem, draugu maiņa vai dažādu vielu lietošana. Iespēju robežās jācenšas sekot tam, notiek jaunieša sociālajos tīklos un kā viņš pavada laiku internetā.
Vecāku komunikācija ar skolu būtu LGBT+ bērnam nozīmīgs atbalsts. Tomēr, kā uzsver mentore, jāatceras, ka ka viņa piederību kopienai citiem paziņot var tikai viņš pats.
LGBT+ cilvēku grupai ir arī augstāki depresijas un trauksmes rādītāji, augstāks pašnāvību skaits. Viens no būtiskiem iemesliem ir ģimenes atraidījums. Tāpēc vecākiem jādara viss iespējamais, lai bērns justu, ka viņu ģimenē mīl un pieņem tieši tādu, kāds viņš ir, un ka ģimene ir viņa atbalsts un stiprā klints.
Kur meklēt atbalstu un palīdzību
Informāciju un atbalstu var meklēt: www.pusaudzucentrs.lv
Mentālās veselības atbalsta tālrunis vecākiem un bērniem: +37125737363
Raksts tapis Sabiedrības integrācijas fonda kampaņas "Izstāstīt saliedētību" ietvaros.