Sarunās ar "de facto" vairāki gan profesionālā dienesta karavīri, gan no Zemessardzes, atzinuši, ka ir bijušas problēmas ar mācību jeb salūtmunīciju.
To apliecina arī Garisons, kurš kopā ar ministrijas kolēģiem dien Zemessardzē - pērn mācību laikā daudziem salūtmunīcija regulāri sprūdusi. Tiesa gan, reakcija uz aicinājumu munīciju pārbaudīt, bijusi visai negaidīta.
"NBS eksperti visu mēģina novelt uz to, ka mans ierocis nav tīrīts un tādēļ munīcija nestrādā.
Mans ierocis tika paņemts divus mēnešus, kaut kur testēts, bet nu beigās tomēr bija jāatzīst, ka munīcija bija vainīga," stāsta Garisons.
Munīcijas pārbaudi veica ministrijas audits un secināja, ka tā ir neatbilstoša.
Plāni sakārtot aizsardzības nozares iepirkumus un loģistiku bijuši jau kopš 2008. gada, taču daļēji to spēts uzsākt īstenot tikai pirms pāris gadiem. Tad izveidoja VALIC, kas būtībā ir civila iestāde un kam pakāpeniski tiek uzticēta ekipējuma iegāde un attiecīgi testēšanas organizēšana, kā arī iegādātā uzglabāšana un attiecīga uzskaite.
Pretestība pārmaiņām gan bijusi liela, atzīmē Garisons. Turklāt bruņojuma, tai skaitā munīcijas, iegādes un loģistikas procedūras NBS nevēlas atdot VALIC. "Par bruņojumu nav vienošanās. NBS uzskata, ka, tā ir tīra militāra prerogatīva, kas ir jāatstāj NBS pārziņā, un tur mums nav vienošanās, un VALIC to pašlaik pēc apstiprinātiem plāniem neplānojam [pārņemt], jo NBS tam nepiekrīt," saka Garisons.