Skaidas galvenokārt tiek iedalītas divējādi – zāģskaidas un ēveļskaidas. Uzņēmumi, kas iepērk šķeldu un skaidas (arī citus mazvērtīgās koksnes veidus), atbilstoši savā ražošanā izmantotajai tehnoloģijai nosaka parametrus (mitrums, pelnu saturs, frakcijas lielums, pieļaujamie piemaisījumi un citi), kuriem attiecīgajam mazvērtīgās koksnes veidam ir jāatbilst.
Cenas izmaiņas laika gaitā
Konkurences padome 2022. gada pētījumā apkopojusi malkas (pielīdzināma tehnoloģiskajai šķeldai) un meža (pielīdzināma ciršanas atlieku un apauguma šķeldai) šķeldas cenu izmaiņas pa ceturkšņiem laika periodā no 2018. gada 1. ceturkšņa līdz 2022. gada 2. ceturksnim un attiecīgi arī šķeldas cenu izmaiņas pa mēnešiem laika periodā no 2021. gada jūlija līdz 2022. gada jūlijam.
Ievērojams šķeldas cenas pieaugums ir sācies 2021. gada 4. ceturksnī, kas laika periodā no 2021. gada jūlija līdz 2022. gada jūlijam ir veidojis 160% cenas pieaugumu malkas šķeldai un 148% cenas pieaugumu meža šķeldai.
Vienlaikus no 2018. gada 1. ceturkšņa līdz 2021. gada 3. ceturksnim šķeldas cenās bija vērojama lejupejoša tendence.
Būtiskas izmaiņas šķeldas kurināmā tirgū ieviesa lētas meža šķeldas un citas koksnes produkcijas importa pārtraukšana no Krievijas un Baltkrievijas, kas attiecas uz visu Eiropas Savienības teritoriju.
Vadoties pēc ekonomikas pamatprincipiem, samazinoties lētās šķeldas kurināmā piedāvājumam un pieprasījumam saglabājoties esošajā līmenī vai palielinoties, ir sagaidāms, ka preces jeb šķeldas kurināmā cena pieaugs līdz brīdim, kad tā sasniegs jauno līdzsvara cenu.
Vislētākais kurināmais
Rīgas tehniskās universitātes (RTU) Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta pētniece Lana Migla eksperte stāsta, ka vislētākais kurināmais ir sākot no 35 eiro/ berkubu jeb 280 kg sausas malkas (bez piegādes), tātad aptuveni 60 eiro/MWh. Valsts atbalsts ir 50% iegādes cenai, kas pārsniedz 40 eiro/par m3.