Šogad īpaši aktuāls kļuvis jautājums par apkures veidiem, to izmaksām un cenu veidojošiem faktoriem. Līdz ar mainīgo situāciju pasaulē un Latvijā daudzi steidza mainīt vienu apkures sistēmu pret citu. Kopā ar ekspertiem aplūkojām dažādas apkures sistēmas un to izmaksas, lai noskaidrotu, kura no visām ir maciņam visdraudzīgākā.
Jānoskaidro esošie siltumenerģijas tarifi
"Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais stāsta, ka dzīvokļos vairumā gadījumu apkures veids nav maināms, tāpēc pirms iegādes ieteicams noskaidrot esošo siltumenerģijas tarifu un izpētīt līdzšinējo patēriņu.
"Kā liecina mūsu novērojumi, līdz ar energoresursu cenu kāpumu, iegādājoties privātmāju, arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta apkures veidam, siltumenerģijas izmaksām un automatizācijas līmenim.
Līdz šim populārākie apkures veidi bija gāzes apkure gadījumos, ja privātmājai pieejams gāzes pieslēgums, kam seko apkure ar granulām.
Šobrīd redzam, ka ēkām ar labu siltumnoturību arvien pieprasītāki kļūst siltumsūkņi, savukārt ļoti liels retums ir ar elektrību, piemēram, ar elektriskajiem radiatoriem, tiešā veidā apsildāmas privātmājas.
Gaisa siltumsūkņiem ir salīdzinoši vienkārša uzstādīšana un lietošana. Vienlaikus kā energoefektīvākos risinājumus klienti visbiežāk izvēlas zemes siltumsūkņus jeb ģeotermālo apkuri, kombinējot to ar saules paneļiem, jo siltumsūkņi ar tiem ir labi salāgojami," skaidro eksperts.
Kaspars Sausais norāda - gadījumā, ja ir izlemts pilnībā nomainīt apkures risinājumu, pieņemot, ka privātmāja ir aptuveni 200 000 eiro vērtībā, tad kopējās maiņas izmaksas, salīdzinot ar visa īpašuma vērtību, nepārsniegs 10% no vērtības, bet, veicot tikai apkures katla nomaiņu, - līdz 5%. Attiecīgi mājokļa apkures veida ietekmei uz īpašuma cenu nevajadzētu pārsniegt 10% no īpašuma vērtības.