Ir pagājuši teju 80 gadi, kopš virs Japānas pilsētām Hirosimas un Nagasaki tika uzspridzinātas divas kodolbumbas, nogalinot vismaz 129 000 cilvēku un izraisot postošu ilgtermiņa ietekmi uz veselību, vēsta "Science Alert".
Līdz šim tie ir vienīgie gadījumi, kad kodolieroči tika izmantoti karadarbībai, taču realitāte ir tāda, ka šobrīd pasaulē ir aptuveni 12 4000 kodolieroču galviņu. "Science Alert" vēsta, ka ir zināmas prognozes, cik liela ir jūsu izdzīvošanas iespējamība.
Ko var paredzēt?
Ir paredzami vien daži kodolbumbas sprādziena posmi, kas var ietekmēt cilvēku izdzīvošanas iespējamību.
Kā paskaidrots iepriekš redzamajā video, aptuveni 35% no kodolsprādziena enerģijas izplūst termiskā starojuma veidā. Tā kā termiskais starojums izplatās ar gaismas ātrumu, pirmais, kas cilvēkus skars, ir apžilbinošas gaismas un siltuma uzplaiksnījums.
Gaisma ir pietiekama, lai izraisītu īslaicīgu redzes zudumu, kas var ilgt dažas minūtes. Publicētajā video aplūkota vienas megatonnas bumba, kas ir 80 reizes lielāka par virs Hirosimas uzspridzināto bumbu, taču daudz mazāka par daudziem mūsdienu kodolieročiem.
Šāda izmēra bumbas nomešanas gadījumā cilvēki, kas atrastos līdz 21 kilometra attālumā, skaidrā dienā piedzīvos īslaicīgu aklumu, savukārt cilvēki, kas atrastos līdz 85 kilometru attālumā, naktī kļūtu akli.
Izteiktais karstums būs problēma tiem, kas atrodas tuvāk sprādzienam. Viegli, pirmās pakāpes apdegumi var rasties cilvēkiem, kuri atrodas līdz 11 kilometru attālumā. Trešās pakāpes apdegumi var skart ikvienu līdz astoņu kilometru attālumā.