Notāre atsaucās uz Dokumentu legalizācijas likumu. Lai ārvalstīs izdotam dokumentam būtu juridisks spēks Latvijā, tam nepieciešams apliecinājums.
Šai gadījumā Antrai Gaumigai būtu jāsaņem apliecinājums no šā dokumenta izdevējiem Krievijā, ka viņas dzimšanas apliecība ir īsta.
Arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde nevar apliecināt ziņas par Antras radniecību ar viņas māti citādi, kā vien ar viņas dzimšanas apliecību. Un arī pārvalde, iekļaujot ziņas iedzīvotāju reģistrā, prasa pievienot apliecinājumu jeb apostille.
Antra Gaumiga uzskata, ka likumā par dokumentu legalizāciju ir jāveic izņēmumi. Izrādās līdz 2019. gadam sievietei nekādu apliecinājumu notāre neprasītu. Likumu grozīja, lai izskaustu dažādos krāpšanas gadījumus, atzīst Notāru padomē.
Tieslietu ministrija piedāvā vērsties Latvijas dzimstsarakstu nodaļā pēc jaunas dzimšanas apliecības. Tad valsts sievietes interesēs sūtītu tiesiskās palīdzības lūgumu uz Krieviju. Taču nepieciešamā dokumenta iegūšana prasītu apmēram gadu.
Notāre, kura atteica Antrai Gaumigai mantojuma tiesības, uzskata, ka likums jāmaina.
Jo tas šai situācijai neesot samērīgs. Arī likumdevējs atzīst, ka izņēmuma gadījumus nebija paredzējis. Īpaši aktuāli tas ir šobrīd, kad ir apgrūtināta dokumentu saņemšana no Krievijas federācijas. Un Antra Gaumiga nav vienīgais Sibīrijas bērns ar tik senu Krievijā izdotu dzimšanas apliecību.
Kara dēļ Saeima ir pilnībā atcēlusi legalizācijas pienākumu attiecībā uz Ukrainā izdotiem dokumentiem. Konkrētais gadījums deputātus mudina mainīt mantojuma regulējumu, tā, lai nav jāprasa apliecinājumi Krevijā izdotām dzimšanas apliecībām. Tas pasargātu arī citus Sibīrijas bērnus.
Lai mainītu likumus vai citus normatīvos aktus, vispirms jāsāk strādāt Saeimas komisijām. Tās pagaidām vēl nav izveidotas.