Nereti izskan frāzes, ka dabas resursi un mežs ir mūsu valsts zaļais zelts un lielākā vērtība. Taču tikpat bieži var dzirdēt arī dažādas diskusijas par to, kā mežā izdzīvot, kā izmantot esošos resursus un kas būtu jāzina krīzes situācijās, ja nepieciešams meklēt patvērumu. "Apollo.lv" devās uz Smiltenes pusi, lai satiktos ar pieredzējušu izdzīvošanas un komandu saliedēšanas ekspertu Mareku Dombrovski un noskaidrotu būtiskāko par izdzīvošanu mežā.
No nejaušības līdz izlūkvienības komandiera pakāpei
Eksperts stāsta, ka pirmo pieredzi izdzīvošanas jomā ieguva pavisam nejauši. "Tas viss sākās manā aktīvajā dienestā Bruņotajos spēkos. Ejot dabā, nianses par dzīvošanu dabā ir obligāti jāapgūst. Varbūt ne izdzīvošanu, bet dzīvošanu gan. No turienes, manuprāt, tas viss sākās.
Neilgi pēc tam es nonācu Čehijas Republikas augstākajā kara skolā, biju izlūkvienības komandieris. Tur tas viss bija arvien vairāk, jo bija īsta ziema un skarbi apstākļi. Rakstot savu bakalaura darbu, kā apakštēmu izvēlējos tieši izdzīvošanu ziemā.
Ne tikai tāpēc, ka bakalaura darbs bija jāraksta čehu valodā, bet arī tāpēc, ka izdzīvošanas tēma man ir tuva, jo dzīvošana un izdzīvošana ir divas dažādas lietas. Vienā saprotam, kā izmantot lietas, savukārt otrā saprotam, ko darīt, kad nav nekā," stāsta Dombrovskis.
Jau pēc pāris gadiem viņš devās aiz polārā loka. Viņš atklāj, ka tā bija burvīga pieredze. "Lai arī zināju teoriju un zināju, kurā brīdī kas ir jālieto, ir savādāk, kad patiesi jāizdzīvo un zināšanas jāizmanto praktiski. Ja kāds vēlas izdzīvot dabā, saprast, kas notiek ar jūsu ķermeni, kā var nodrošināt ārējās vides iedarbības pārtraukšanu, tad visu vajadzētu sākt darīt ziemā.