Karš Ukrainā un tā radītā enerģētikas krīze ir aktualizējusi jautājumu par kodolenerģijas izmantošanu un atomelektrostaciju (AES) nākotni un lomu enerģētikas drošības un neatkarības garantēšanā un klimata mērķu sasniegšanā. Lielais vairums vides aktīvistu joprojām asi kritizē kodolenerģijas izmantošanu, nozare cenšas uzlabot savu tēlu sabiedrības acīs, bet politiķu domas dalās. Vienota viedokļa nav un, visticamāk, arī nebūs. Skaidrs, ka kodolenerģija nav tūlītējs risinājums enerģētikas krīzei, bet nākotnes perspektīvā būtiski ir jautājumi, vai pozitīvais, ko kodolenerģija var dot klimata mērķu sasniegšanai un enerģētiskajai drošībai, atsver tās trūkumus un vai kodolenerģija tiks atzīta par augsta potenciāla investīciju tīrākā pasaules nākotnē?
Kodolenerģijas imidža problēma
Negadījumi AES nenotiek bieži, bet tie ir iespaidīgi, izceļot nopietnos riskus, ko nes sev līdzi kodolenerģijas izmantošana, un iedragājot AES tēlu nopietni un uz ilgu laiku. Pēc Černobiļas kodolkatastrofas 1986.gadā Itālija un Austrija atteicās no AES. Pēc Fukušimas avārijas arī Vācija, Beļģija, Šveice un Spānija nolēma pakāpeniski slēgt AES. Karš Ukrainā un Krievijas karaspēka uzbrukumi Zaporižjas AES likuši aizdomāties par bruņotu konfliktu radītajiem draudiem drošībai un kodolkatastrofas riskiem.
Amerikāņu medijs "E&E News", kas raksta par enerģētikas, vides un klimata jautājumiem, norādījis, ka kodolenerģijas nozare jūtas "apbižota" un uzskata, ka saskaras ar vilcināšanos un netaisnīgu attieksmi attiecībā uz finansējumu klimata jomā un investīciju sadali, kur tiek ņemti vērā vides, sociālie un pārvaldības principi. Lai kodolenerģija attīstītos, tai nepieciešama ticība un nauda, un nozare cenšas aktīvi pārliecināt pasauli par savu nozīmīgumu ceļā uz klimata mērķu, enerģētikas drošības un neatkarības sasniegšanu.
Situācija Eiropā
Eiropā pašlaik darbojas 173 kodolreaktori, no tiem ES - 109. Francija, Nīderlande un Polija plāno būvēt jaunus reaktorus. Eiropas Savienībā (ES) kodolenerģiju ražo 13 dalībvalstis. 2020.gadā tās kopumā saražoja 683 512 gigavatstundas elektroenerģijas, kas veidoja 25% no kopējā Eiropas elektroenerģijas ražošanas apjoma un nodrošināja bāzes jaudu daudzās dalībvalstīs, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" dati. Pasaulē vislielākā AES jauda ir ASV, otrajā vietā ir Francija un trešajā Ķīna.