Tomēr pēc Otrā pasaules kara interese par spiritismu un "Ouija" dēļiem pieauga. Arī cilvēki, kas netic spiritismam, apgalvo, ka koka rādītājs ir kustējies pa alfabētu, izveidojot vārdus un faktus, par kuriem neviens cits neesot varējis zināt.
Viens no iespējamiem izskaidrojumiem šādām darbībām ir ideomotoriskais efekts.
Šis termins radies no vārdiem ideja un motors (muskuļu aktivitāte) un apzīmē to, ka mūsu domas var vadīt kustības.
Ideomotoriskais efekts attiecas uz cilvēku zemapziņā veiktajām kustībām. Piemēram, spēlējot "Ouija", cilvēks var neapzināti pārvietot rādītāju, izveidojot tādu vārdu virknējumu, kādu tikai viņš zina. Arī citi spēlētāji var veicināt kustību ar zemapziņu. Tas var izskaidrot, kādēļ rādītājs šķietami pats pārvietojas.
Vēl viens izskaidrojums, kas saistīts ar ideomotorisko efektu, ir saistīts ar cilvēku rīcības kontroles sajūtu. Tā ir subjektīva spēja kontrolēt darbības, kas ietekmē ārējus notikumus. Piemēram, ja cilvēks nolems pacelt galdu, tas liks tam pārvietoties.
Eksperimenti ar "Ouija" dēļiem ir atklājuši, ka ar rīcības kontroles sajūtu var manipulēt, liekot mums domāt, ka pa burtiem un cipariem pārvietojas "kāds neredzamais".
Tiek uzskatīts, ka tas saistīts ar problēmām, ar kurām saskaras mūsu smadzenes, prognozējot rezultātu sekas. Kad mūsu prognozes sakrīt ar rezultātiem, mēs uzskatām, ka esam atbildīgi par darbību.
Tomēr - ja jūtam, ka iznākums nav tāds, kādu gaidījām, tad mūsu rīcības kontroles sajūta mazinās. Iespējams, uzskatām, ka saziņā ar gariem iesaistās kāds ārējs avots.