Viens kaimiņš salst, bet otram par karstu. Tāda ir šī brīža realitāte daudzdzīvokļu mājās, kas celtas pirms vairākiem gadu desmitiem. Šajās ēkās gaisa temperatūra dzīvokļos var atšķirties pat par septiņiem grādiem, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
Raidījums: Padomju laika mājās temperatūra dzīvokļos mēdz atšķirties pat par 7 grādiem
Viens kaimiņš salst, bet otram par karstu. Tā pašlaik ir vairākās daudzdzīvokļu mājās, kas celtas pirms vairākiem gadu desmitiem. Šajās ēkās gaisa temperatūra divos dzīvokļos var atšķirties pat par 7 grādiem. https://t.co/XuqqgL4HOW pic.twitter.com/e7XANxCV75
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) October 25, 2022
"Būtiski nepārbūvējot sistēmu, vienīgais optimālais risinājums ir sistēmā ievietot stāvvada balansierus. Šobrīd parādās pirmās mājās, kuras šādu lēmumu ir pieņēmušas," pastāstīja Leiškalns.
Balansieru ierīkošana maksā vairākus tūkstošus eiro, taču nav salīdzināma ar pilnas renovācijas izmaksām. Tas ļautu samazināt temperatūras atšķirības no 5–7 grādiem uz 2–3 starp aukstāko un karstāko dzīvokli. Šāds risinājums arī radītu pietiekami lielu ietaupījumu, lai dažu gadu laikā tas atmaksātos.
"Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotajās mājās šonedēļ, visticamāk, apkure brīžiem tiks izslēgta, jo visos silumsadales punktos ir āra gaisa temperatūras mērītājs, un, kad āra gaisa temperatūra pārsniedz 12 grādus, apkure automātiski izslēdzas.