Vērtējumi ir pretrunīgi, vai ASV ziņojums par ABLV vairāk bija pārmetums vienai bankai vai signāls visam finanšu sektoram kopumā.
"Tas nav tikai vispārējs paziņojums, ka šī valsts ir augsta riska naudas atmazgāšanā. Šis instruments ir ļoti specifiski fokusēts uz noteiktām finanšu institūcijām, kuras, pēc ASV Finanšu ministrijas domām, vajag izcelt kā naudas atmazgāšanas mezglus, kuri kļūst tik būtiski, ka ASV ir jāveic daudz stingrākas darbības," sacīja Amerikas Universitātes tiesību zinātņu profesors Džonatans Rašs, kurš savulaik strādājis ASV Finanšu ministrijā.
Izmeklējošās žurnālistikas projekta OCCRP Ziemeļamerikas redaktors Kevins Hols savukārt atzīmē, ka pret ABLV banku vērtais likumprojekts ir "ļoti strups instruments". Tehniski tas tiek vērsts pret konkrētu banku, bet mazā jurisdikcijā, kāda ir Latvija, tam ir ķēdes reakcija uz visu sistēmu.
OCCRP pētījumi par naudas atmazgāšanu bija starp tiem, ko ASV piesauca savā ziņojumā par ABLV banku. Hols skaidro, ka pret ABLV vērstais mehānisms ir ļoti spēcīgs, bet jau vēsturiski ar ļoti ierobežotām apstrīdēšanas iespējām. Atliek vai nu sadarboties, lai lietas sakārtotu, vai arī zaudēt piekļuvi globālai finanšu sistēmai.
"Jūs varat droši pieņemt, ka ASV finanšu departaments šo instrumentu neizmantotu, ja runa būtu tikai par vienu sliktu tirgus dalībnieku, bet valsts kopumā darītu lielisku darbu kontroles jomā," viņš piebilda.
Pēc bankai nāvējošā ASV finanšu ministrijas ziņojuma ABLV un tās līdzīpašnieks Ernests Bernis nolīga Vašingtonā lobistus. Saskaņā ar lobistu datu bāzi viņš un banka firmai "Mercury" samaksājuši 1,73 miljonus ASV dolāru. Pēdējie maksājumi bijuši 2020. gadā. Pirms trīs gadiem uz "De Facto" jautājumiem par lobistu algošanu Bernis atbildēja, ka "reputācija 21. gadsimtā ir svarīgākā lieta."
Latvijas prokuratūra cēlusi apsūdzības Bernim un vēl septiņām personām par 2 miljardu eiro legalizēšanu. Apsūdzību nav par piesauktajiem Ziemeļkorejas darījumiem un kukuļdošanu. Jāatzīmē, ka Latvija nesaņēma no ASV visu interesējošo informāciju, jo "FinCEN" reģistri par banku izmeklēšanas lietām nav publiski pieejami.